Statutory Selection Committees

Excerpt from the McGill University Statutes:
3.4.3 Before recommending an appointment to the rank of full professor or full librarian, the Principal must first have consulted a committee consisting of two governors selected by the Chair of the Board, two vice-principals, the dean of any faculty in which the appointment is to be made, or, in the case of appointment to the rank of full librarian, the Director of Libraries, and two members selected by the Senate; and such other members as the Principal may see fit.

Senate Slates for SSCs

(Appointments to the Senate Slates are for 3-years; terms end August 31st of the years indicated below)

2021

Philippe Seguin (Plant Science, AES) – 2021
Andrea Tone (History and Classical Studies, ARTS / Social Studies of Medicine, MEDICINE) – 2021
Jean-Marie Dufour (Economics, ARTS) – 2021
Rex Brynen (Political Science, ARTS) – 2021
Dieter Reinhardt (DENTISTRY) – 2021
Lynn Butler-Kisber (Integrated Studies in Education, EDUCATION) – 2021
Luc Mongeau (Mechanical Engineering, ENGINEERING) – 2021
Tal Arbel (Electrical and Computer Engineering, ENGINEERING) – 2021
Vincent Chu (Civil Engineering, ENGINEERING) – 2021
Shauna Van Praagh (LAW) – 2021
Henry Mintzberg (MANAGEMENT) – 2021
Laurette Dubé (MANAGEMENT) – 2021
Reuven Brenner (MANAGEMENT) – 2021
Shanling Li (MANAGEMENT) – 2021
Danuta Radzioch (Medicine, MEDICINE) – 2021
René Michel (Pathology, MEDICINE) – 2021
Salah El Mestikawy (Psychiatry, MEDICINE) – 2021
Yvonne Steinert (Family Medicine, MEDICINE) – 2021
Brian Cherney (Music Research, MUSIC) – 2021
Steven Huebner (Music Research, MUSIC) – 2021
Peter Schubert (Music Research, MUSIC) – 2021
Bärbel Knäuper (Psychology, SCIENCE) – 2021
Christian Genest (Mathematics & Statistics, SCIENCE) – 2021
Debra Titone (Psychology, SCIENCE) – 2021
Pengfei Guan (Mathematics and Statistics, SCIENCE) – 2021

2022

Luis Agellon (Human Nutrition, AES) – 2022
Suha Jabaji (Plant Science, AES) – 2022
Michael Ngadi (Bioresource Engineering, AES) – 2022
Paul Thomassin (Natural Resource Sciences, AES) – 2022
Marc McKee (DENTISTRY) – 2022
Shaheen Shariff (Integrated Studies in Education, EDUCATION / LAW) – 2022
Jacob Burack (Educational & Counselling Psychology, EDUCATION) – 2022
Richard Leask (Chemical Engineering, ENGINEERING) – 2022
Andrew Higgins (Mechanical Engineering, ENGINEERING) – 2022
Fabien Gélinas (LAW) – 2022
Cecile Rousseau (Psychiatry, MEDICINE) – 2022
Mark Eisenberg (Medicine, MEDICINE) – 2022
Paul Rowland Goodyer (Pediatrics, MEDICINE) – 2022
Julie Cumming (Music Research, MUSIC) – 2022
Galen Halverson (Earth and Planetary Sciences, SCIENCE) – 2022
Catherine Potvin (Biology, SCIENCE / McGill School of Environment, AES) – 2022
Karine Auclair (Chemistry, SCIENCE) – 2022

2023

Jan Adamowski (Bioresource Engineering, AES) - 2023
Chandra Madramootoo (Bioresource Engineering, AES) - 2023
Donald Smith (Plant Science, AES) – 2023
José Jouve-Martin (Languages, Literatures, and Cultures, ARTS) – 2023
Rula Abisaab (Institute of Islamic Studies, ARTS) – 2023
Brian Trehearne (English, ARTS) – 2023
Angela Vanhaelen (Art History and Communication Studies, ARTS) – 2023
Luda Diatchenko (DENTISTRY) – 2023
Maryam Tabrizian (DENTISTRY) – 2023
Victoria Talwar (Educational and Counselling Psychology, EDUCATION) – 2023
Susanne Lajoie (Educational and Counselling Psychology, EDUCATION) – 2023
Steven Jordan (Integrated Studies in Education, EDUCATION) – 2023
Andrew Kirk (Electrical & Computer Engineering, ENGINEERING) – 2023
Laxmi Sushama (Civil Engineering & Applied Mechanics, ENGINEERING) – 2023
Thomas Szkopek (Electrical & Computer Engineering, ENGINEERING) – 2023
Robert David (MANAGEMENT) – 2023
Anthony Masi (MANAGEMENT) – 2023
Ernan Haruvy (MANAGEMENT) – 2023
Emma Vaast (MANAGEMENT) – 2023
Melvin Schloss (Pediatric Surgery & Otolaryngology, MEDICINE) – 2023
Kevin Dean (Performance, MUSIC) – 2023
Gary Scavone (Music Research, MUSIC) – 2023
Masad Damha (Chemistry, SCIENCE) – 2023

 

Membership (as of September 1, 2021):

2022

  • Luis Agellon (Human Nutrition, AES) – 2022
  • Suha Jabaji (Plant Science, AES) – 2022
  • Michael Ngadi (Bioresource Engineering, AES) – 2022
  • Paul Thomassin (Natural Resource Sciences, AES) – 2022
  • Marc McKee (DENTISTRY) – 2022
  • Shaheen Shariff (Integrated Studies in Education, EDUCATION / LAW) – 2022
  • Jacob Burack (Educational & Counselling Psychology, EDUCATION) – 2022
  • Richard Leask (Chemical Engineering, ENGINEERING) – 2022
  • Andrew Higgins (Mechanical Engineering, ENGINEERING) – 2022
  • Fabien Gélinas (LAW) – 2022
  • Cecile Rousseau (Psychiatry, MEDICINE) – 2022
  • Mark Eisenberg (Medicine, MEDICINE) – 2022
  • Paul Rowland Goodyer (Pediatrics, MEDICINE) – 2022
  • Julie Cumming (Music Research, MUSIC) – 2022
  • Galen Halverson (Earth and Planetary Sciences, SCIENCE) – 2022
  • Catherine Potvin (Biology, SCIENCE / McGill School of Environment, AES) – 2022
  • Karine Auclair (Chemistry, SCIENCE) – 2022

2023

  • Jan Adamowski (Bioresource Engineering, AES) - 2023
  • Chandra Madramootoo (Bioresource Engineering, AES) - 2023
  • Donald Smith (Plant Science, AES) – 2023
  • José Jouve-Martin (Languages, Literatures, and Cultures, ARTS) – 2023
  • Rula Abisaab (Institute of Islamic Studies, ARTS) – 2023
  • Brian Trehearne (English, ARTS) – 2023
  • Angela Vanhaelen (Art History and Communication Studies, ARTS) – 2023
  • Luda Diatchenko (DENTISTRY) – 2023
  • Maryam Tabrizian (DENTISTRY) – 2023
  • Victoria Talwar (Educational and Counselling Psychology, EDUCATION) – 2023
  • Susanne Lajoie (Educational and Counselling Psychology, EDUCATION) – 2023
  • Steven Jordan (Integrated Studies in Education, EDUCATION) – 2023
  • Andrew Kirk (Electrical & Computer Engineering, ENGINEERING) – 2023
  • Laxmi Sushama (Civil Engineering & Applied Mechanics, ENGINEERING) – 2023
  • Thomas Szkopek (Electrical & Computer Engineering, ENGINEERING) – 2023
  • Robert David (MANAGEMENT) – 2023
  • Anthony Masi (MANAGEMENT) – 2023
  • Ernan Haruvy (MANAGEMENT) – 2023
  • Emma Vaast (MANAGEMENT) – 2023
  • Melvin Schloss (Pediatric Surgery & Otolaryngology, MEDICINE) – 2023
  • Kevin Dean (Performance, MUSIC) – 2023
  • Gary Scavone (Music Research, MUSIC) – 2023
  • Masad Damha (Chemistry, SCIENCE) – 2023

2024

  • Lyle Whyte (Natural Resource Sciences, AES) – 2024
  • Marguerite Deslauriers (Philosophy, ARTS) – 2024
  • Fabian Lange (Economics, ARTS) – 2024
  • Michael MacKenzie (School of Social Work, ARTS) – 2024
  • Jennifer Welsh (Political Science, ARTS) – 2024
  • Dieter Reinhardt (DENTISTRY) – 2024
  • Krista Muis (Educational & Counselling Psychology, EDUCATION) – 2024
  • Martin Rochette (Electrical & Computer Engineering, ENGINEERING) – 2024
  • Inna Sharf (Mechanical Engineering, ENGINEERING) – 2024
  • Stephen Yue (Mining & Materials Engineering, ENGINEERING) – 2024
  • Peer Zumbansen (LAW) – 2024
  • Alicia Hinarejos (LAW) – 2024
  • Laurette Dubé (MANAGEMENT) – 2024
  • Henry Mintzberg (MANAGEMENT) – 2024
  • Vihang Errunza (MANAGEMENT) – 2024
  • Mehmet Gumus (MANAGEMENT) – 2024
  • Mary Stevenson (Microbiology & Immunology/Medicine, MEDICINE) – 2024
  • Mara Ludwig (Medicine, MEDICINE) – 2024
  • Roderick McInnes (Biochemistry, MEDICINE) – 2024
  • David Rosenblatt (Human Genetics/Medicine, MEDICINE) – 2024
  • Kyoko Hashimoto (Performance, MUSIC) – 2024
  • Wieslaw Woszczyk (Research, MUSIC) – 2024
  • Brian Cherney (Research, MUSIC) – 2024
  • Marcelo Wanderley (Research, MUSIC) – 2024
  • Ehab Abouheif (Biology, SCIENCE) – 2024
  • Gail Chmura (Geography, SCIENCE) – 2024
  • Prakash Panangaden (Computer Science, SCIENCE) – 2024

 

Back to top