Awards for Outstanding Teaching Assistants

Recognizing Outstanding Teaching Assistants

The Faculty of Engineering recognizes the important role played by teaching assistants (TAs) in undergraduate education. As a result, the Outstanding Teaching Assistant Award was created to acknowledge TAs who excel in their activities. The award is presented once a year to up to three (3) people who are TAs or Undergraduate Student Course Assistants and who have demonstrated excellence in teaching scholarship and service. Awardees will receive a monetary award and a certificate from the Faculty of Engineering.  

Nominations are currently being sought for the 2020 Winter, Summer, and Fall Semesters.


Previous Recipients

2020
Marton Bur (Electrical & Computer)
Marta Calitoiu (Civil & Applied Mechanics)
Divyanshy Pandey (Electrical & Computer)


2019
Dylan Caverly (Mechanical)
Wontae Lee (Chemical)
Judy Park (Mechanical)
Amirhossein Shahshahani (Electrical & Computer)


2018
Botta, Eleonora (Mechanical)
Ercan, Furkan (Electrical & Computer)
Gao, Shuang (Electrical & Computer)


2017
Wareing, Benjamin (School of Architecture)
Abraham, David (Electrical & Computer)
Latreille, Patrick (Civil & Applied Mechanics)


2016
Roshan Fekr, Atena (Electrical & Computer)
Kassis, Marco (Electrical & Computer)
Nikolaidou, Violetta (Civil & Applied Mechanics)


2015
Meisam Asgari (Mechanical)
Pierre-Alexandre Pascone (Chemical)
Jonathan Verrett (Chemical)


2014
Ali Jahanbani Ardakani (Electrical & Computer)
Rami Sayer (Electrical & Computer)
Philippe Versailles (Mechanical)


2013
Michael Baird (Electrical & Computer)
Alireza Mirzaei (Civil & Applied Mechanics)
Rolando Moreau (Civil & Applied Mechanics)
Francis Ng (Architecture)


2012
Rahi Modirnia (Electrical & Computer)
Marwan Kanaan (Electrical & Computer)
Omid Sarbishei (Electrical & Computer)


2011
Marwan Kanaan, (Electrical & Computer)
Brian Hamilton, (Electrical & Computer)
Mehrdad Kermani, (Mining & Materials)

2010
Steve Khoury(Electrical & Computer Engineering)
Karim Allidina(Electrical & Computer Engineering)
Bhavin Shastri(Electrical & Computer Engineering)


2009
Vahid Raissi Dehkordi (Electrical & Computer Engineering)
Damien Claude Gilles (Civil Engineering)
Charles Martin Ormsby (Civil Engineering)


2008
Christian Krelling (School of Urban Planning)
Adrian Ngoly (Electrical & Computer Engineering)
Dominic Sauvageau(Chemical Engineering)


2007
M. Azzi(Mining & Materials Engineering
I. Castillo (Chemical Engineering)
K. Hikita (Civil Engineering/Architecture)


2006
J.S. Chenard (Electrical & Computer Engineering)
J. Imtiaz (Electrical & Computer Engineering)
M. Nunes (Civil Engineering)


2005
P. Navarra  (Mining & Materials Engineering)


2004
D. Barclay(Mathematics & Statistics)
D. Dionne(Electrical & Computer Engineering)
S. Kashani(Mining & Materials Engineering)


2003
A. Blander (Mining & Materials Engineering)
T. El-Ramahi(Civil Engineering)


2002
R. Gupta (Electrical & Computer Engineering)
R. Harmouche (Electrical & Computer Engineering))
K. Karagiozis(Mechanical Engineering)

Back to top