Meet the Scholars

 

 

GRADUATE


Aisha Ahmed (Somalia)
Master of Urban Planning


Angela Osei (Ghana)
Master of Science
Epidemiology


Ayinawyu Tanko (Ghana)
Master of Information Studies


Esther Rugoli (Rwanda)
Master of Science
Biotechnology 
Parasitology


Eyob Tesfamichael (Eritrea)
Master of Science
Animal Science


Gloria Uwizeyimana (Rwanda)
Master of Engineering
Bioresource Engineering -
Integrated Water Resource Management

Ibrahim Kasujja (Uganda)
Master of Science
Human Nutrition

Joyce Goodluck (Rwanda)
Master of Science
Public Health


Memory Jinga (Zimbabwe)
Master of Engineering
Bioresource Engineering - 
Integrated Water Resource Management


Oluwabunmi Amosu (Nigeria)
Master of Arts
Education and Society


Oluwatosin Awotundun (Nigeria)
Master of Science
Epidemiology

 

GRADUATE


Henry Nwachukwu (Nigeria)
Master of Engineering
Chemical Engineering

Roger Ishimwe (Rwanda)
Master of Urban Planning

UNDERGRADUATE


Doreen Kiprono (Kenya)
Bachelor of Agricultural &
Environmental Science
 Life Sciences (Biol & Agricul)
Microbiology&Molecular Biotech


Lawi Muthur Mwirigi (Kenya)
Bachelor of Engineering
Electrical Engineering


Vella Sandra Abur (Uganda)
Bachelor of Arts
Software Engineering and Economics 

Clarisa Gapare (Zimbabwe)
Bachelor of Science
Physics & Computer Science


Leslyne Nzeyimana (Burundi)
Bachelor of Science
Nursing


Saikou Ceesay (The Gambia)
Bachelor of Software Engineering
 

 

UNDERGRADUATE 


Benson Mwaniki (Kenya)
Bachelor of Engineering
Chemical Engineering

Jules César Niyonkuru (Burundi)
Bachelor of Science


N'Guessan Charles Yao (Cote d'Ivoire)
Bachelor of Agriculture &
Environmental Science
Agro-Environmental Sciences
Ecological Agriculture


Linda Chirchir (Kenya)
Bachelor of Science
Computer Science
 

Elizabeth Thomas (Kenya / South Sudan)
Bachelor of Commerce
Finance and 
General Management

Gilbert Ekale Amoding (Kenya)
Bachelor of Commerce
Information Systems and
General Management

UNDERGRADUATE



Ousmane Baricisse (Benin)
Bachelor of Software Engineering
Internship Program



Ascarnancy Bako (Kenya)
Bachelor of Engineering
Civil Engineering



Dorcas Nyiransengiyandemye (Rwanda)
Bachelor of Engineering
Bioresource Engineering

UNDERGRADUATE


Innocent Nzayisenga (Rwanda)
Bachelor of Arts
African Studies

 


Betty Opiyo
(Kenya)

Bachelor of Commerce (2017)
Management


Fauziat Serunjogi (Uganda)
Bachelor of Social Work (2017)

Kathryn Mwathe
(Kenya)

Bachelor of Commerce (2017)
Finance

Ignace Nikwivuze
(Rwanda)

Bachelor of Arts (2017)
Economics and International Development Studies


Njeri Scarlett Muguthi (Kenya)
Bachelor of Science (2017)
Computer Science


Quinter Faith 
(Kenya)

Bachelor of Arts (2017)
Economics and Political Science

Jacqueline Uwizeyimana
(Rwanda)

Bachelor of Arts (2018)
International Development Studies & Women's Studies

Diana Matabwa
(Tanzania)

Bachelor of Arts (2018)
International Development Studies & Economics


Jonathan Chirwa
(Malawi)

Bachelor of Science (2018)
Computer Science


Divine Usabase
(Rwanda)

Bachelor of Arts (2018)
Environment and Development


Monyflicky Oloo
(Kenya)

Bachelor of Arts (2019)
Software Engineering


Sonia Buma
(Cameroon)

Bachelor of Arts (2019)
International Development Studies


Jean Kagame
(Rwanda)

Bachelor of Social Work (2019)

Lilian Valary Akinyi
(Kenya) 

Bachelor of Engineering (2019)
Materials Engineering

Iptisam Sani
(Ghana) 

Bachelor of Engineering (2019)
Mining Engineering

Asterix Hassan
(Kenya) 

Bachelor of Arts (2019)
Economics & Political Science

Raphael Ajima
 (Nigeria)

Bachelor of Arts (2019)
International Development Studies

Freza Kaipa
(Malawi) 

Bachelor of Agriculture and Environmental Science (2019)
Agricultural Economics

Faith Kipkemboi
(Kenya)

Bachelor of Science (2019)
Nursing

Emmanuel Edeh
(Nigeria) 

Bachelor of Engineering (2019)
Chemical Engineering

Tinotenda Makuvire
(Zimbabwe) 

Bachelor of Engineering (2019)
Electrical Engineering

Bior Ajak
(Kenya /South Sudan)

Bachelor of Arts (2019)
International Development Studies


Patricia Sachirarwe
(Zimbabwe)

Bachelor of Arts (2019)
Economics & International Development Studies


Nicholas Toronga
(Zimbabwe)

Bachelor of Commerce (2019)

Winnie Nyakundi
(Kenya)

Bachelor of Engineering (2019)
Electrical Engineering

Beatrice Ayinkamiye
(Rwanda)

Bachelor of Science (2020)
Mathematics

Ramson Mwanyai
(Kenya)

Bachelor of Engineering (2020)
Mechanical Engineering

Sylvie Abingeneye
(Rwanda)

Bachelor of Engineering (2020)
Mechanical Engineering

Chinaza Christopher Oleh (Nigeria)
Bachelor of Arts (2020)
Industrial Relations

Marie Alexandrine Iradukunda
(Rwanda)

Bachelor of Science (2020)
Nursing

Loise Mbugua
(Kenya)

Bachelor of Commerce (2020)
Finance

Ebou Jobe
(The Gambia)

Bachelor of Engineering (2020)
Software Engineering


Jabo Serge Byusa
(Rwanda)

Bachelor of Arts (2020)
Computer Science


Roland Baah
(Ghana)

Bachelor of Science (2020)
Psychology

Ange Kalitanyi (Rwanda)
Bachelor of Engineering (2021)
Bioresource Engineering

Iyatan Atchoro (Togo)
Bachelor of Software Engineering (2021)


Pa Musa Touray (The Gambia)
Bachelor of Science (2021)
Nursing
 

Brian Kirotich (Kenya)
Bachelor of Science (2021)
Liberal Program - Computer Science


Odero Otieno (Kenya)
Bachelor of Engineering (2021)
Computer Engineering,
Technological Entrepreneurship &
Management


Grace Uwera (Rwanda)
Bachelor of Arts (2021)
Economics and International
Development Studies


Francis Nti-Frimpong (Ghana)
Bachelor of Arts (2021)
Geography


Maeva Che (Cameroon)
Bachelor of Engineering (2021)
Bioresource Engineering


Ndey Yassin Camara (The Gambia)
Bachelor of Science (2021)
Physiology
 

Lamin Juwara
(The Gambia)

Master of Science (2018)
Biostatistics


Zelalem Worku
(Ethiopia)

Master of Engineering (2018)
Mechanical Engineering


Ernest Habanabakize
(Rwanda)

Master of Science (2018)
Bioresource Engineering
Integrated Water Resource Management

Gloria Vheremu
(Zimbabwe) 

Master of Information Studies (2019)

Justice Marfo
(Ghana) 

Master of Information Studies (2019)

Mariama Salifu 
(Ghana)

Master of Engineering (2019)
Electrical Engineering


Marie Janviere Uwayo
(Rwanda)

Master of Bioresource Engineering (2019)
Integrated Water Resource Management


Hammed Akande
(Nigeria) 

Master of Bioresource Engineering (2019)
Integrated Water Resource Management


Gamucharai Tavaziva 
(Zimbabwe)

Master of Science (2019)
Public Health


Sunday Joy Olakanmi 
(Nigeria)
Master of Bioresource Engineering (2019)
Integrated Food and Bioprocessing

Claire Gapare
(Zimbabwe)

Master of Science (2020)
Public Health

Monica Charles Mhina
(Tanzania)

Master of Engineering (2020)
Electrical Engineering

Barbara Asenso
(Ghana)

Master of Urban Planning (2020)


Joshua Ocansey
(Ghana)

Master of Science (2020)
Biotechnology (Parasitology)

Nafisatu Bukari
(Ghana)

Master of Science (2020)
Human Nutrition

Oluwaseyi Adeboye
(Nigeria)

Master of Science (2020)
Animal Science

Renatha Giramahoro
(Rwanda)

Master of Science (2020)
Public Health

Abraham Martey (Ghana)
Master of Arts (2021)
Education and Society 

Dorcus Nakachwa (Uganda)
Master of Engineering (2021)
Mechanical (Aerospace)

Ebenezer Ajayi (Nigeria)
Master of Engineering (2021)
Electrical Engineering

Hope Zimba (Zambia)
Master of Education (2021)
Educational Psychology
     

This is the official website of the Mastercard Foundation Scholars Program at McGill University. Please note that any application information housed on a non mcgill.ca website may be fraudulent. For information on how to apply to the MCF Program at McGill, please visit here.

Back to top