Martlet with bandaid on its wing and the word "get vaccinated!"

Book your appointment to get vaccinated today.

Past Recipients

 

2020-21

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Caisse Desjardins de l'éducation Internship Prize Darryl King
Eamon Quinn
Michelle Racine
Veronica Romtio
Phyllis Shapiro Award Jacob Barton
Zain Bhanji
Zelia Carnevale
Julia Falvo
Troy Lebane
Annabelle Vlaun
Jean M. Gwynne Award Marilyse Dubois
Saharnaz Hemmati
Andrew James Laplante
Jacqueline Ann Lumley
Miriam (Khaner) Marcus Award Tessie Isaac
Rosie Lambert Verrillo
Teaching & Leadership Award Katherine Willcocks

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Sarah Al Ani
Jammy Zou
McGill Alumnae Society Prize Michelle Racine
KPE Gold Medal Emily Aronoff
Sean Harrop

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC TBD
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Tyler Baum
P. Lantz Scholarship for Excellence in Education & the Arts Anael Bitton
Zainab Khan
COVID-19 Volunteer Assistance Scholarship for Education Students Darry King
Ryan Knobovitch
Diana Minas Scholarship in Education Julianna  Krupp
Iona Ndiwa Amico
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education Kaitlyn Ariel Berenbaum
Jillian Ashley Caron
Christopher Abel Cinelli-Faia
Sébastien Dugas-Ruest
Sophie Elizabeth Anne Fogarty
Alexandre Gagnon
Felicia Gisondi
Liliana Guerra Lopez
Eva Hassell
Jiestine Horlador
William Horne
Jazmine Johnston
Zainab Begum Khan
Marine Khediguian
Trevor James Klingenberg
Andréa Kozma-Bédard
Julianna  Krupp
Andrea  Landers Sciortino
Troy Lebane
Andrew Ma
Anna Gwendolyn Marshall
Carla Elvira Olteanu
DU (Allison) Pan
Abirami Pararajasingham
Adam Pilotte
Giuliana Eva Quattrocchi
Bailey Roy
Nayani Sellar Kathirithamby
XinLan Yu
Adele Rocklin Prize in Education Du Pan
Cissy & Jimmy Greer Prize Caitlin Patrick
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Jade Downie-Landry
Evelyn Berman Cohen Prize Andrew Carroll
James A. Robb Scholarship Serena Berberoglu
Laura Ramos Madriz
Monasi Simonetta
Rebecca Katherine Widgington
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Acalia Forest-Bilodeau
Norah E. Holcomb Memorial Prize Meghan Wutherich
Pauline Smith Scholarships Laurie Dufort
Mélanie Latreille
Alexandra Cloe Ciocca
Adriana Lilia Guevara
Faculty of Education Scholarships Lisa-Marie Alfieri
Alyasamin Alhamwi
EmmaGrace Arcadi
Eleni Violet Borondy
Coral Brener
William Brochu
Phuong-Tuyen Bui
Justine Cameron
Justin Caponi
Emily Marion Cochrane
Jessica Kayla Contrino
Sarah De Rosa
Krystel Kathleen Desjardins
Jenna Marie Destounis
Qiyuan Ding
Jeanne Evrard
Benjamin Farber
Olivia Feng
Sofia Valente Ferreira
Gabriella Fombuena
Sheng Han Gao
Jean-François Gauthier
Stephanie Ariana Gioia
Cloé Fay Gomberg
Selma Maier Hammad
Loucie Esther Hartal
Xiaoqi Jiang
Ryan Michael Knobovitch
Ophélie-Clémentine Larivière
Mélissanne Mathieu
Selena Mazzonna
Georgia Frances McKay
Camille Montplaisir-Allen
Adam Pilotte
Alessa Riccio
Adam Saleh-Giguere
Kayla Toledano
Emmanuel Vassilas
Veronica Hei Yin Wong
Dr. A.S. Lamb Scholarship Tyler Baum
Lauren Cederbaum
Sara Chashmkhavari
Christopher Cinelli-Faia
Angelica Cipriano
Jade Downie-Landry
John Chomay Award Jérémy Langevin
Arthur & Lorna Henry Prize Khushbakht Ali Syeda
Kevin J Liu
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Madison Gold
Jack Schoel Scholarships Sima Sabah
Rudy Kisler
Sarah Jane Kerr-Lapsley
Jack Cram Memorial Prizes Eva (Sandra) Kasudluak
Christina Kiatainaq

 


ARCHIVE

For corrections of any names or awards listed in the Archive, please contact isa.education [at] mcgill.ca (the ISA Office)

 

2019-20

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award Daphné Latreille
Samie Archer
Saharnaz Hemmati
Jordan Meredith
Claire-Marine Thirion
François Nadeau
Jean M. Gwynne Award *Not awarded in 2019-2020 as field placements were cut short due to the COVID-19 pandemic*
Miriam (Khaner) Marcus Award *Not awarded in 2019-2020 as field placements were cut short due to the COVID-19 pandemic*
Teaching & Leadership Award *Not awarded in 2019-2020 as field placements were cut short due to the COVID-19 pandemic*

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Kaila Bonnell
Isobel Leblanc
McGill Alumnae Society Prize Kristen Malbranck
KPE Gold Medal Domenica Cirone

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Sydney Bedirian
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Malak Selim
Fiona Howse
P. Lantz Scholarship for Excellence in Education & the Arts Camille Shiu
Laura Ann D'Altilia
Katherine Elliott
Ben Posedi
Ewin Truong
Kiara Pollice
Jessica Contrino
Rasiah Gayathri
Abirami Pararajasingham
Beatrice Hamel-Davis
Diana Minas Scholarship in Education Rose James
Alyssia Bray
Kiara Pollice
Saharnaz Hemmati
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education Andrea Landers
Christopher Cinelli-Faia
Sophie Fogarty
Trevor Klingenberg
Rose James
Adam Pilotte
Abirami Pararajasingham
Jillian Caron
Sydney Bedirian
Malak Selim
Andrew Ma
Alexia Theopoulos
Eunju Choe
Troy Lebane
Adele Rocklin Prize in Education Catherine Isacco
Cissy & Jimmy Greer Prize *Award awarded every other year. Not awarded in 2019-2020*
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Gayathri Rasiah
Evelyn Berman Cohen Prize Noella O'Connor-McGeough
James A. Robb Scholarship Laurie Dufort
Mélanie Latreille
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Sean Harrop
Norah E. Holcomb Memorial Prize Anael Bitton
Faculty of Education Scholarships Sean Harrop
Catherine Isacco
Makena Moore
Sarah Sullivan
Yoonsuh Lee
Erla Axelsdottir
Anael Bitton
Dayoon Chang
Laurie Hewitt
Jennifer Mascitto
Noella O'Connor-McGeough
Caitlin Patrick
Acalia Rain Forest-Bilodeau
Sharon Megan Graziani
Alexander Rosauri
Ewin Truong
Meaghan Osborne
Eliza Andrei
Melina Typaldos
Krystel Desjardins
Ramiya Senathirajah
Camille Adam-Gagnon
Mark Abdelnour
Dr. A.S. Lamb Scholarship Jordan Meredith
MinKyung Suk
Adam Pilotte
Sean Harrop
Makena Moore
Lauren Cederbaum
John Chomay Award Sarah Sullivan
Arthur & Lorna Henry Prize Sean Harrop
Makena Moore
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Rudy Kisler
Sima Smadar Sabah
Jack Schoel Scholarships Rudy Kisler
Sima Smadar Sabah
Jack Cram Memorial Prizes Lizzie Annahatak
Nancy Cain

 

2018-19

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award Jonathan Duforest
Maria Kurtidis
Jessica Nevolo
Alice Renaud
Valerie Sembinelli-Béland
Alexis Squire
Jean M. Gwynne Award Olivia Lusterio-Adler
Shanelle Carbray
Miriam (Khaner) Marcus Award Alyssa Jung
Teaching & Leadership Award Jacob Berger

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Kirk Elsmore
Mithura Sanmugalingam
McGill Alumnae Society Prize Jennifer Lee
KPE Gold Medal Gia-Thanh Lai

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Rose James
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Maxymme Begin
P. Lantz Scholarship for Excellence in Education & the Arts Erla Axelsdottir
Salina Berhane
Anael Bitton
Connor James Chiba
Eunju Choe
Alexandra Dimas
Chama Laassassy
Fanny Langin
Joo Hyun Lee
Jonathon Nicholas Resney
Diana Minas Scholarship in Education Alexandra Dimas
Jessica Hope Wright
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education Karina Cristina Alexander
Salina Berhane
Kaila Bonnell
Audrey Larissa Butler
Alexandra Dimas
Julia Maria Garios
Ashley Hah
Graham Neil Isaak
Alexandre Kalmbach-MacLean
Chama Laassassy
Fanny Langin
Anna-Nicole Longo
Brynne Warner
Jessica Hope Wright
Adele Rocklin Prize in Education Lila Osorio
Cissy & Jimmy Greer Prize Mercedes Monteleone
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Anael Bitton
Evelyn Berman Cohen Prize Eric Alex Kleonin
James A. Robb Scholarship Elena Hameury
Talia Hobé
Ewin Truong
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Erla Axelsdottir
Norah E. Holcomb Memorial Prize Clara Séguin
Faculty of Education Scholarships Erla Axelsdottir
Anael Bitton
David Roland Napoléon Bouthillier
Sabrina Chan Chun Kong
Domenica Cirone
Brandon Degarie
Gianni DePetrillo
Ryan Patrick Devine
Tony Jakji
Nusrat Kamal
Andrew Letts
Jennifer Mascitto
Mercedes Monteleone
Makena Moore
Lila Osorio
Michelle Racine
Jonathon Nicholas Resney
Clara Séguin
Matthew Joseph Siegel
Ines Taibi
Béatrice Touchette
Dr. A.S. Lamb Scholarship Christopher Angelillo
Sabrina Chan Chun Kong
Domenica Cirone
Jordan Meredith
Makena Moore
MinKyung Suk
John Chomay Award Sidonie Chard
Arthur & Lorna Henry Prize Gianni DePetrillo
Tony Jakji
George Laggis
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Danielle Rohr
Jack Schoel Scholarships Rudy Kisler
Sima Smadar Sabah
Micaela Winton
Jack Cram Memorial Prizes Hannah Irniq
Maggie Kudluk
Alaku Kulula

 

2017-18

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award

Nathalie Burkulian
Daniel Diaz Vargas
Kassandra Berardelli
Maia Trepanier
Binette Marie Landerville
Theresa Seminara

Jean M. Gwynne Award

Kayla Smith
Vanessa Petch

Miriam (Khaner) Marcus Award Tina Dardarian
Teaching & Leadership Award Angelo Covone

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Nicole Speare Ortiz
Yueshan (Lina) Li
McGill Alumnae Society Prize Emily Mannard
KPE Gold Medal Michelle Moore

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Mithura Sanmugalingam
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Samuel Sotiris
P. Lantz Scholarship for Excellence in Education & the Arts

Chama Laassassy
Trevor Tsui
Min Kim
Maegan Williams
Magali Christensen
Salina Berhane
Joo Lee
Fanny Langin
Laura Mejia
Suzanna Jakalian

Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education Stephanie Heguy
Fatima Ahmad
Grace Kudlack
Andrea Brazeau
Karina Alexander
Nicole Furrier
Rose James
Amanda Blass
Saba Ghaffari
Brynne Warner
Davide Salvoni
Daphne Biascan
Alexandra Dimas
Felicia Gisondi
Adele Rocklin Prize in Education Magali Christensen
Sharon Graziani
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Ines Taibi
Evelyn Berman Cohen Prize Eric Kleonin
James A. Robb Scholarship Maitena Gulli
Kelsie Gélinas
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Jennifer Lee
Norah E. Holcomb Memorial Prize Kristen Malbranck
Faculty of Education Scholarships Sharon Megan Graziani
Reina Evelyne Jordan
Olivia-Rose Cavanaugh
Alice Gavillet
Matthew Evan Lassman
Evan Daniel Jette
Elda Cornelia Madja
Eve-Marie Bellemare
Man Ting Denise Wong
Joshua Deziel
Julia Frances Shaw
Matthew Kaspy
Lauren Marie Arbuckle
Julia Rachel Lasry
Jessica Migueis
Tori Heather Stein
Felicia Rose Trunzo
Melissa Renaud
Lena Toutikian
Mackenzie Bullett-Atkins
Jessica Paolino
Zoe Pizzi
 
Dr. A.S. Lamb Scholarship Mathieu Michaud
Christina Harb
Jordan Meredith
Evan Daniel Jette
Gia-Thanh Lai
Domenica CItrone
John Chomay Award Thara Dawoodjee
Arthur & Lorna Henry Prize Sonia Toy
Mana Habib
Jade Fraser
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Adina Zairi
Jack Schoel Scholarships Rudy Kisler
Micaela Winton
Sima Sabah
Jack Cram Memorial Prizes Quppia Kaitak
Tukirqi Pilurtuut

 

2016-17

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award Marita Romberg
Amanda Meredith
Alessia Fasanella
Mélodie Daoust
Allison Holloway
Matthew Kennedy
Jean M. Gwynne Award Alexa Desrochers
Mahrnoush Lari
Miriam (Khaner) Marcus Award Meagan Lebofsky
Teaching & Leadership Award Marie-Eve Dorion

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Nan Xi Zhang
McGill Alumnae Society Prize Giulia Lato
KPE Gold Medal Jenna Masciotra

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Mithura Sanmugalingam
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize George Roumeliotios
P. Lantz Scholarship for Excellence in Education & the Arts Trevor Tsui
Hypatia Francis
Marcelle Bitton
Suzanna Jakalin
Kyla Smith
Laura Mejia
Stephanie Heguy
Kelly-Joy Johnson
Mitchel Russo
Maria Teresa Manzo
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education

Francis Beaulieu
Kassandra Berardelli
Amanda Michelle Blass
Chandni Côté-Shah
Ashfari Zainab Fawzul Aman
Min Kim
Grace Kudlack
Kristin Le
Jaereem Lee
Mikaela Mathieu Gauthier
Léa Mortier d'Aumont
Anna Nguyen
Lucia Smith
Simone Spencer
Brynne Patricia Warner

Adele Rocklin Prize in Education Alessandra Salloum
Cissy & Jimmy Greer Prize Larissa Girvan
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Chama Laassassy
Evelyn Berman Cohen Prize Julia Greco-Giaccio
James A. Robb Scholarship Wei Jia Zhang
Chloe Halotel
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Margrete White
Renee-Amber White-Francis
Norah E. Holcomb Memorial Prize Marie-Kassandra Sweeney
Faculty of Education Scholarships

Stamatis Kouniaris
Annie Desjardins
Clara Faubert-Fadoul
Shen Feng Tang
Dana Chana Raffoul
Arianne Antonitti
Emily Claire Karolidis
Samantha Emily Quinn
Emily Lenet
Nisha Patel
Domenica Cirone
Emily Lynn Mannard
Gabrielle Horrocks-Denis
Nicole Speare Ortiz
Alida Manoian
Julia Greco-Giaccio
Tracey Valerie Acton
Elena De Marco
Kathryn Katsaros
Miranda Victoria Lem
Jessica Rose Gorham
Josephine Patricia Wright O'Manique

Dr. A.S. Lamb Scholarship Charles Courtemanche
Michelle Moore
Chu Qiao Liang
Andrew Labenek
Mathieu Michaud
Melissa Daoust
John Chomay Award Stanley Li
Arthur & Lorna Henry Prize Dana Chana Raffoul
Arianne Antonitti
Emily Claire Karolidis
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Joelle Yael Lugassy
Jack Schoel Scholarships Cedric Shalom Sebbag
Sima-Smadar Sabah

 

2015-16

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award Mitchell Cuillerier
Francesca Fuoco
Hailey Iacono
Fionna Spence
Jean M. Gwynne Award Alexandra Crawshaw
Marlena Legault Monton
Miriam (Khaner) Marcus Award Andrea Truffa
Teaching & Leadership Award Vincent Parent-Pichette 

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Naomi Garrett
Najung Kim
McGill Alumnae Society Prize Patricia Esteves
KPE Gold Medal Laura Hallward

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Isobel LeBlanc
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Nicolaos Karatzas
P. Lantz Scholarship for Excellence in Education & the Arts

Hannah Arseneau-Danielis
Marcelle Bitton
Roselisa Fiorito
Susannah Fisher
Kristen Hribar
Suzanna Jakalin
Giulia Lato
Jaereem Lee
Mathula Srithar
Trevor Tsui

Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education Michel Brassard Lahey
Matthew Bruzzese
Jane Ding
Michael Gagliano
Stephanie Heguy
MinJoo Kim
Grace Kudlack
Mikaela Mathieu Gauthier
Joelle Quintin
Emma Robertson
Vincent Richard
Mitchel Russo
Alexis Stylianou
Jean Yves Taranger
Adele Rocklin Prize in Education Luke Miller
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Emily Mannard
Evelyn Berman Cohen Prize Audrey Roy
James A. Robb Scholarship Annie Desjardins
Clara Faubert-Fadoul
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Hypatia Francis
Renee-Amber White-Francis
Norah E. Holcomb Memorial Prize Diana Di Benedetto
Faculty of Education Scholarships Tova Abitbol
Amina Bouzidi
Lyndsie Butt
Tamara Campilii
Alyssa Daianska
Kelly Donivan
Chelsea Eng
Rebecca Gelineau
Isabelle Landry
Thierry Lefrancois-Daignault
Edward Lin
Timothy Lyons
Noah Marchand
David Marcotte
Sepehr Pouresa
Alexandra Pozzan
Jennica Segal
Rachel Sparkes
Nicole Speare Ortiz
Amalia St-Laurent
Alessia Zampino
 
Dr. A.S. Lamb Scholarship Jacob Berger
Melissa Daoust
Francois Jarry
Stamatis Kouniaris
Michelle Moore
Julia Vetere
John Chomay Award Tamar Banon
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Micaela Winton
Jack Schoel Scholarships Jenna Levett
Jack Cram Memorial Prizes Pasha Puttayuk
Mary Joann Mucco

 

2014-15

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award Sarah Howard
Dina Lepiane
Natasha Lo Basso
Elizabeth Virginillo
Lisa Fazzolari
Lauren Lopez
Jean M. Gwynne Award Jenny Young
Bianca Della Porta
Miriam (Khaner) Marcus Award Jessica McGuire-Izzo
Teaching & Leadership Award Shannon Carson

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize David Peretz-Larochelle
McGill Alumnae Society Prize Jenny Young
KPE Gold Medal Milosz Rowicki

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Colin Enright
Naomi Garrett
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Caitlin MacEachen
P. Lantz Scholarship for Excellence in Education & the Arts Gillian Chen
Olivia Colalillo
Adriana Di Benedetto
Patricia Esteves
Gillian Grant
Dayna Goldman
Clare Olson
Emma Robertson
Nicole Speare Ortiz
Michelle Wallace
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education

Alexa Bedik
Helen Fountotos
Hannah Hersh
Natasha Ingold
Najung Kim
Bryden Lundell-Streeter
Maria Manzo
Benjamin Mumme
Asha Nagpal
Nathalie Pepiot
Lailaa Pienkos
Raumina Rezai
Nadia Sparrow

Adele Rocklin Prize in Education Gabriella Mastroianni
Cissy & Jimmy Greer Prize Giulia Lato
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Marita Romberg
Evelyn Berman Cohen Prize Jinah Kim
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Luke Miller
Norah E. Holcomb Memorial Prize Patricia Esteves
Allan Patenaude Memorial Prize in Education Trevor Tsui
Christine Sabbaghian
Matthew Bruzzese
Faculty of Education Scholarships

Esther Gutierrez
Cristina Kreslin
Amalia St-Laurent
Bhavnik Nanda
Adriana Lombardi
Maxime Ladouceur
Mikaila Geisterfer
Samantha Wise
Caitlin Schmidt
Stephanie Keeble
Jean-Charles Piche
Lisa Gill
Azra Siddique
Ariella Racco
Christopher Blouin
Karine Deschamps
Emilie Vinette
Laura Hallward
Francesca Rodriguez-Abante
Nyousha Parsa Nejad
SIryne Ouaggag
Lydia Touisi
Ye Bin Kim
 

Dr. A.S. Lamb Scholarship

Shawn Filion
Marie Christine LaPointe
Jessika Marquis Hrabe
Daniel Gornitsky
Lisa Gill
Jenna Masciotra

John Chomay Award Christophe Beauchamp
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Micaela Winton
Jack Schoel Scholarships Arielle Lightman
Jenna Levett
Sarah-Jane Kerr-Lapsley
Jack Cram Memorial Prizes Eyuka Pinguatuk
Jeannie Palliser

 

2013-14

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award

Sabrina Nicholson
Taralyn Helene Donnelly

Jean M. Gwynne Award Lauren Thurber
Catherine Manni-Harris
Elise Bulow
Miriam (Khaner) Marcus Award Tiffany Emmanouelides
Teaching & Leadership Award Osburn Long

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Karl Bauer
McGill Alumnae Society Prize Linden Parker
KPE Gold Medal Mona Bosnakyan

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Matthew Bruzzese
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Dayna Goldman
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education Jessica Biondi
Naomi Garrett
Dayna Goldman
Gillian Grant
Lindsey Johnson
Muniirah Laulloo
Taylor Lowrey
Janet MacIsaac
Danaka Mausner
Asha Nagpal
Nancy Nickerson
Andrea Velghe
Adele Rocklin Prize in Education Janessa Brouillette Culliford
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Daniella Birlain D'Amico
Evelyn Berman Cohen Prize Lisa Brown
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Sabrina Abisror
Norah E. Holcomb Memorial Prize Melanie D'Itri
Faculty of Education Scholarships Brian Chen
Kevin Chin Koon Siw
Heather Dowling
Alessia Fasanella
Elise Giammaria
Marisa Giammaria
Tanya Lanthier
Giulia Lato
Kristina Neil
Nancy Nickerson
Genevieve Pepper
Marie-Claude Trudel
Jenny Young
Kathryn Claude
Andrea Garofalo
Joshua Atkinson
Vanessa Clusiau
Dr. A.S. Lamb Scholarship Paul Rozakis
Rochelle Flanagan
Andrada-Alexandra Surdila
Scott Hancock
Vincent Parent-Pichette
Cristina Campanella
John Chomay Award Nicole Bewski
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Arielle Lightman
Jack Schoel Scholarships Ayelet Seed
Jack Cram Memorial Prizes Mary Cain
Oleepeka Metuq

 

2012-13

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award Vanessa Gentile
Jean M. Gwynne Award Laura Torre
Ashley-Lynne Quaglia
Miriam (Khaner) Marcus Award Rebecca Wright
Teaching & Leadership Award Darcy Pelosse

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Sean Mayes
McGill Alumnae Society Prize Suad Bushnaq
Dara Murphy
KPE Gold Medal Courtney Post

In-Course Awards

   
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Naomi Elizabeth Garrett
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Yu Cao
Stephanie Nussbaum
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education Nancy Claire Nickerson
Sarah April Armstrong Mahoney
Jade Ngai Mei Ting Cera Guy
Stephanie Labelle
Lauren Elizabeth Thurber
Stephany Jacques
Amanda Lecomte
Hajjera Batool Azam
Nicole Alexandra Bewski
Gillian Siyuan Chen
Nan Xi Zhang
Adele Rocklin Prize in Education Halina Mary Rose
Cissy and Jimmy Greer Prize Jenny Xiaoye Young
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Janessa Brouillette Culliford
Evelyn Berman Cohen Prize Kyle Dueland
MacDonald Teacher's Alumni Association Scholarship Linden Parker
Norah E. Holcomb Memorial Prize Patricia Esteves
Faculty of Education Scholarships Diana Pamela D'Amora
Leora Chava Perl Mietkiewicz
Alexandra Bigras-Masse
Jaime Robin Noodelman
Sarah Eileen Howard
Strathcona Trust Medals Scott Allen Hancock
Natasha Benevenuto
Osburn Stephen Long
Emmanuelle De Vigne Blanchet
A.S Lamb Scholarship Lucas Merotto
Liseanne Nelson
Liana Balaghi
Emmanuelle De Vigne Blanchet
Michael Gatti
Zachary Daunoravicius
John Chomay Award Osburn Stephen Long
Dr. and Mrs. Hirsch Rosenfeld Scholarship  Mira Judith Feldman
Jack Schoel Scholarship Rebeccah Mary Hartz
Ayelet Seed
Jack Cram Memorial Prize Caroline Inukpuk
Eva Inukpuk
Strathcona Trust Medals Scott Allen Hancock
Natasha Benevenuto
Osburn Stephen Long
Emmanuelle De Vigne Blanchet

 

2011-12

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award Joseph Di Vittorio
Jordan Norris
Maria-Caterina Lanzetta
Erica Kresevic
Jean M. Gwynne Award Eryka Gallant-Desrosiers
Zoe Valadez
Miriam (Khaner) Marcus Award Caroline Derome
Teaching & Leadership Award Maryse Thivierge

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Vanessa Harman
McGill Alumnae Society Prize Kirsten Chen-su Offer
Angela Croteau
KPE Gold Medal Lyndsey Pearsall

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Stephen Peter McCarthy
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Diana Gorham
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education

Brianne Nicole Bond
Elise Stanger Bulow
Suad Bushnaq
Jade Ngai Mei Ting Cera Guy
Yu Cao
Sarah Catherine Giroux
Alexander Grillo
Anna Grace Landry
Sabrina Nicholson
Richard Roth
Rebecca Tmannetie
Asana Roberts-Appiah

Adele Rocklin Prize in Education Dayvi Lea Khanna
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Melanie D'Itri
Evelyn Berman Cohen Prize Kyle Dueland
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Jenny Xiaoye Young
Norah E. Holcomb Memorial Prize Mariana Mirzoyan
Faculty of Education Scholarships Anne-Marie Aspireault
Jane Bolten
Stephanie Cabral
Cynthia Chantale Chaddock
Samantha Jo Coverini
Kayla Krushelnyski
Linden Parker
Meaghan Elizabeth Scholefield
Dr. A.S. Lamb Scholarship Amanda Rochette
Mona Bosnakyan
Loic Cagniard
David Chan Chun Kong
Robin Glicksman
Mylene Blanchette
John Chomay Award Jennifer Erin Newton
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Leora Chava Perl Mietkiewicz
Jack Schoel Scholarships Ayelet Seed
Jack Cram Memorial Prizes Stella Smiler
Daisy Tukkiapik
Clifford C.F. Wong Scholarship Dara Nicole Murphy
Alumnae Buchanan Scholarship Courtney Janine Hinz
Women's Alumnae Scholarship Heather Elizabeth Dowling
Adriano Tassone  Margaux Hope Stevens
Kelly Benisty
Samantha Taran
Robin Alyssa Glicksman
Strathcona Trust Medals Mona Bosnakyan
Jim Haggith
Amanda Rochette
Alex Duval

 

2010-11

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award

Stefania Bertrand
Louis-Philippe Dore

Jean M. Gwynne Award Pamela Anzovino
Sarah Burnell
Miriam (Khaner) Marcus Award Melissa D'Ambrosio
Meghan Dalton
Teaching & Leadership Award Martin Nadeau

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Kelly Alexandra Tams
Carolyn Frances Marie Peters
McGill Alumnae Society Prize Hoi Ying Lo
KPE Gold Medal Sylvain Gaudet

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Bob Berry Scholarship in Kinesiology and Physical Education Jarrad McArthur
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Laurie-Ann Lines
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Tsifoina Andriamanantena
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education Isabelle Banos
Jade Ngai Mei Ting Cera Guy
Jason Di Vittorio
Guillaume Fecteau
Katherine Elizabeth Gibb
Christophe Longpre-Poirier
Bethany Jane McKenna
Sabrina Nicholson
David Tontini
Gregory Alan Webber
Adele Rocklin Prize in Education Cynthia Chantale Chaddock
Cissy & Jimmy Greer Prize Suad Bushnaq
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Jenny Xiaoye Young
Evelyn Berman Cohen Prize Pascale Vaillancourt
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Katherine Butt
Norah E. Holcomb Memorial Prize Jonathan Kyffin
Faculty of Education Scholarships Patrick Boudreau-Alguire
Angela Croteau
Kate Brindal
Richard Roth
Meaghan Elizabeth Scholefield
Dr. A.S. Lamb Scholarship Alex Duval
Kyla Laforest
Alisha Maini
Lyndsey Pearsall
Courtney Anne Post
Vera Pravongviengkham
John Chomay Award Marc-Andre Dorion
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Samantha Bernstein
Jack Schoel Scholarships Sabrina Taran
Jack Cram Memorial Prizes Annie Kudluk
Clifford C.F Wong Scholarship Anastasia Kelsey Knox
Alumnae Buchanan Scholarship Courtney Janine Hinz
Adriano Tassone Internship Award Lyndsey Grace Pearsall
Christophe Longpre-Poirier
Mark Roy Dunn
Strathcona Trust Medals Courtney Post
Jasmine Bussiere Rodrigue
Christophe Longpre-Poirier
Marc-Andre Dorion

 

2009-10

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award Adam Polka
Justin Durocher
Jean M. Gwynne Award Kristin Eccles
Mitchell Miller
Miriam (Khaner) Marcus Award Nadine Mishriky
Teaching & Leadership Award Allan Senzilet-Fink

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Jane Gabrielle Darling
Lauren Korzinstone
McGill Alumnae Society Prize Kimberley Homburg
KPE Gold Medal Jennie Laurin

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Helene Richard
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Julie Pothier
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education Katherine Anne Maria Chukly-Bonato
Dara Nicole Murphy
Jeehyun Kim
Erica Samantha Sollows
Andreanne Langevin
Madison Gellman
Katrina Kwan
Adele Rocklin Prize in Education Abigail Elizabeth Carter
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Corinne Marcoux
Evelyn Berman Cohen Prize Annick Gaillard
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Dana Jennifer Carsley
Norah E. Holcomb Memorial Prize Noemie Jessica Battista
Dr. A.S. Lamb Scholarship Rebecca Rachel Hazan
Sylvain Gaudet
Joshua Maschio Bovard
Courtney Anne Post
Melissa Fournier
Melinda Megan Rock
John Chomay Award Melinda Megan Rock
Dr. and Mrs. Hirsh Rosenfeld Scholarship in Jewish Studies Samantha Berstein
Jack Schoel Scholarships Marlee Sarah Hershfield
Jack Cram Memorial Prizes Ulaayu Pilurtuut
Clifford C.F Wong Scholarship Rachel Marie Sheehan
Adriano Tassone Internship Award Tina Hsieh
Rebecca Rachel Hazan
Sylvia Cardon Finklestein Scholarship Kimberly Landry-Niles
Bob Berry Scholarships in Kinesiology and Physical Education Guillaume Daigle Doucet
Jason Christopher Stacey
Strathcona Trust Medals Marc-Andre Dorion
Sarah Lessard
Melinda Megan Rock
Julien Desrochers

 

2008-09

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award Lauren Korzinstone
Mitchell Miller
Jean M. Gwynne Award Jennifer Ann Yersh
Sean David Craig
Miriam (Khaner) Marcus Award Elyse Rachel Beigleman
Teaching & Leadership Award Joey Alexandre Feith

Convocation Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Chantal Malard Memorial Prize Charmaine Kaldora Grant
McGill Alumnae Society Prize Nathalie Fortin
KPE Gold Medal Alison Katherine Doherty 

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Colwyn & Jean Rich Scholarship in Honour of James A. Robb, QC Andrea Sipos
Montreal/Quebec Chapter of Phi Delta Kappa Prize Jessica Reid
Walter A. and K. Mary Marsh Scholarships in the Faculty of Education Sara Felice Alarie
Laura Anne Bresinger
Jillian Jenevieve Derby
Amanda Stephanie Harbec
Pierre-Etienne Nantel
Adam Polka
Kathleen Emilie Saba
Ashlea Maria Storsater
Lisa Lynne Watkins
Carole Dallala 
Janis Kelley
Jessica Vaillancourt-Furtado
Adele Rocklin Prize in Education Adam Polka
Cissy & Jimmy Greer Prize Jennifer Nichols
Delta Kappa Gamma - Sarah Paltiel Award Jillian Derby
Evelyn Berman Cohen Prize Rachel Soussan
Macdonald Teachers' Alumni Associate Scholarship Kimberley Hornburg
Norah E. Holcomb Memorial Prize Lisa Watkins
Faculty of Education Scholarships Anne Helene Jutras-Tarakdjian
Dr. A.S. Lamb Scholarship Paolo De Luca 
Ran Tao
Elyse Perron
Melissa Fournier
Alyssa Wilson
Cory Workman-Rapkin
John Chomay Award Ran Tao
Jack Schoel Scholarships Samantha Waks
Marlee Hershfield
Clifford C.F Wong Scholarship Hoi Ying Lo
Sylvia Cardon Finklestein Award Samantha Cook
Strathcona Trust Medals James Baillargeon
Rebecca Reid
Genevieve Gagnon
David Guinard
Bob Berry Scholarships in Kinesiology and Physical Education Casey Ruiter
Anthony Lukca

 

2007-08

Student Teaching Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Phyllis Shapiro Award Ana Pedroso
Cassandra Bauco
Jean M. Gwynne Award Evangelia Partheniou
Anthony Scerbo
Miriam (Khaner) Marcus Award Robert Piazza
Teaching & Leadership Award Christina Latham

Convocation Awards

 

In-Course Awards

AWARD RECIPIENT(S)
Beverly Spanier Award for Excellence in Student Teaching Silvia Di Ciaccio
Patricia Staniforth
Evangelia Partheniou
Almontes-Fovez
Leo Scantlebury
Miriam Hartropp

McGill University is on land which long served as a site of meeting and exchange amongst Indigenous peoples, including the Haudenosaunee and Anishinabeg nations. We acknowledge and thank the diverse Indigenous people whose footsteps have marked this territory on which peoples of the world now gather. Learn more.

Back to top