COVID-19

Committees

2020-2021 Meetings

Chairs and Directors

The Dean, Associate Deans, and Chairs/Directors meet monthly to discuss and approve various items of Faculty business.

3:00 P.M. – Leacock Building, Room 738

  • Tuesday, September 8, 2020
  • Tuesday, October 20, 2020 (degree e-Vote TBA) – Senate Degree Meeting: October 21, 2020
  • Tuesday, November 10, 2020
  • Tuesday, December 8, 2020
  • Tuesday, January 12, 2021
  • Tuesday, February 23, 2021 (degree) – Senate Degree Meeting: Feb.24, 2021
  • Tuesday, March 23, 2021
  • Tuesday, April 13, 2021
  • Tuesday, May 11, 2021 – Senate Degree e-Vote: tba

Committee on Student Affairs

The Associate Dean (Student Affairs) and departmental representatives meet to discuss and/or approve policies and procedures concerning students.

3:00 P.M. – Arts Council Room, 160

  • Wednesday, October 7, 2020
  • Wednesday, November 4, 2020
  • Wednesday, February 3, 2021
  • Wednesday, March 31, 2021
  • Wednesday, May 5, 2021

Curriculum Screening Committee

This subcommittee reviews all course and program submissions proposed by departments. Minor course revisions approved by this subcommittee are sent directly to the Associate Provost (Teaching and Academic Programs).

2:30 P.M. – Arts Council Room, 160

  • Wednesday, September 2, 2020
  • Monday, October 5, 2020
  • Monday, November 16, 2020
  • Monday, December 14, 2020
  • Monday, January 6, 2021
  • Monday, February 1, 2021
  • Monday, March 15, 2021
  • Monday, April 19, 2021

Curriculum Committee Meetings

This committee reviews and approves all new and revised courses and programs.

2:30 P.M. – Arts Council Room, 160

  • Monday, September 21, 2020
  • Monday, October 26, 2020
  • Monday, November 30, 2020
  • Monday, January 11, 2021
  • Monday, January 20, 2021
  • Monday, February 22, 2021
  • Monday, March 29, 2021
  • Monday, May 10, 2021

Faculty of Arts Meetings

The Dean and Associate Deans meet with faculty members to discuss and approve Faculty business.

3:00 P.M. – Leacock Council Room, L232

  • Tuesday, September 15, 2020
  • Tuesday, October 13, 2020
  • Tuesday, November 17, 2020
  • Tuesday, January 19, 2021
  • Tuesday, February 16, 2021
  • Tuesday, March 30, 2021
  • Tuesday, April 27, 2021
  • Tuesday, May 25, 2021

Arts Nominating Committee

The Dean and eight elected Members of Faculty meet in the winter term to nominate Faculty members to various Faculty committees.

3:30 P.M. – Arts Council Room, 160

  • Thursday, January 14, 2021
  • Thursday, February 11, 2021
  • Thursday, February 25, 2021
  • Thursday, March 18, 2021
  • Thursday, April 8, 2021

Max Bell School of Public Policy Oversight Committee

The Associate Dean (Academic) and Associate Dean (Research and Graduate Studies) and four members meet to approve program modifications, course revisions and new courses. It provides advice and makes recommendations to the Director of the School concerning curricular and administrative issues.

2:00 P.M. – Arts Council Room, Arts Building, Room 160

  • Thursday, October 22, 2020
  • Thursday, December 3, 2020
  • Thursday, March 11, 2021
  • Thursday, May 6, 2021

Humanities and Social Sciences Library Advisory Committee

Minimum six (6) members from the Faculty of Arts.

2:30 P.M. – Arts Council Room, Arts Building, Room 160

  • Thursday, September 24, 2020
  • Thursday, November 26, 2020
  • Thursday, February 18, 2021
  • Thursday, April 1, 2021

Key Dates 2020-2021

EVENT

DATE

Labour Day:

Monday, September 7, 2020 - Classes begin: Tuesday, Sept.2, 2020

Thanksgiving:

Monday, October 12, 2020

McGill closed:

Thursday, Dec. 24-Sunday, Jan. 3 inclusive

Classes end:

Monday, December 7, 2020

EXAM PREP DAY:

Friday, Dec. 4, 2020 - Sunday, Dec. 6, 2020

EXAMS BEGIN:

TUESDAY, DECEMBER 8, 2020

EXAMS END:

TUESDAY, DECEMBER 22, 2020 (11 DAYS)

Christmas Day:

Friday, Dec. 25, 2020

New Year’s Day:

Friday, January 1, 2021

Classes begin:

Monday, January 4, 2021

READING WEEK:

Monday, March 1, 2021 TO Friday, March 5, 2021

Good Friday:

Friday, April 2, 2021

Easter Monday:

Monday, April 5, 2021

Classes end:

Tuesday, April 13, 2021

EXAM PREP DAY:

Wednesday, April 14, 2021

EXAMS BEGIN:

THURSDAY, APRIL 15, 2021

EXAMS END:

THURSDAY, APRIL 29, 2021 (11 DAYS)

Passover begins:

Thursday, March 28, 2021

Passover ends:

Sunday, April 4, 2021

Membership 2020-2021

For information on the memberbship of Conference, Funding, and Research Committees for Graduate and Postdoctoral Studies, please visit the Graduate and Postdoctoral Studies website.

African Studies Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • K. Medani, Political Science, Chair - 2017-2020 (renewed)
  • G. Campbell, History and Classical Studies
  • M. Diouf, Dept. des littératures de langue française, de traduction et de création
  • M. Hartman, Institute of Islamic Studies
  • J. Jorgensen, Desautels Faculty of Management
  • J. Unruh, Geography

Arts Award of Excellence for Administrative and Support Staff 2019-2020

4 members (1 academic to be Chair, 1 'M' representative, 2 'C/T' representatives); 2 year term

  • C. Le Bourdais, Sociology, Chair - 2019-2021
  • T. A. Alward, Leacock ASC1 - 2018-2020 (renewed)
  • P. Bissoonauth, Senior Human Resources Advisor, Dean's Office - Ex Officio
  • R. Courtois, Director of Administration, Dean's Office - Ex Officio
  • L. Nardini, 688 Sherbrooke ASC - 2018-2020 (renewed)
  • P. Théorêt-Groulx, English - 2019-2021

Arts Faculty Prizes and Awards Committee 2019-2020

5-7 members from the Arts academic staff, 3 year term

  • T. Sparks, Associate Dean (Research and Graduate Studies), Chair - Ex Officio
  • K. Holden, Prizes and Awards Officer, Faculty of Arts - Ex Officio
  • J. Hall, University Royal Society of Canada Chair - Ex Officio
  • M. Chatman, Awards Officer, Res. & Intl. Relations, Vice-Principal Research representative - Ex Officio
  • I. Daunais, Dépt. Des littératures de langue française, de traduction et de création  - 2017-2020
  • B. Lewis, History and Classical Studies - 2017-2020
  • V. Pouliot, Political Science - 2017-2020

B.A. & Sc. Program Administration Committee 2019-2020

6 members including 2 student members in the B.A. & Sc. option

  • D. Ruths, B.A.&Sc. Program Director (ex officio)
  • A. Hundember, Associate Dean (Academic), Science, Chair, 2018-2021
  • M. Fronda, Associate Dean, Academic (Administration and Oversight), Faculty of Arts
  • N. Allard, Director, SOUSA, (ex officio)
  • T. Raggo, B.A.&Sc. Student Advisor/Administrator (ex officio)
  • E. G. Coleman, Art History and Communication Studies, BASC 201 Director (ex officio)
  • A. Erlich, Political Science
  • R. So, English
  • B. Robinson, Geography
  • A. Watt, Biology

Canadian Ethnic and Racial Studies Minor Concentration Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • Morton Weinfeld, Chair, 2017-2020
  • C. Scholtz, Political Science

Catholic Studies Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • E. Kuhonta, Political Science, Chair, 2017-2020
  • D. Cere, School of Religious Studies
  • G. Green, School of Religious Studies

Committee on Graduate Studies 2019-2020

6 members; including the Associate Dean (Research and Graduate Studies) and one graduate student; 2 year term

  • T. Sparks, Associate Dean (Research and Graduate Studies), Chair - Ex Officio
  • J. Carmichael, Sociology - 2018-2020
  • I. Frissen, School of Information Studies - 2018-2020
  • A. Pinkney, School of Religious Studies - 2019-2021
  • N. Schantz, English - 2019-2021 (renewed)
  • G. Vankeerberghen, History and Classical Studies, 2019-2021
  • TBA, graduate student representative

Committee on Research 2019-2020

5 members, including the Associate Dean (Research and Graduate Studies); 2 year term

  • T. Sparks, Associate Dean (Research and Graduate Studies), Chair (Ex Officio)
  • P. Kirkpatrick, School of Religious Studies, 2019-2021
  • E. Gidengil, Political Science, 2018-2020
  • R. Lecker, English, 2019-2021
  • Z. Marshall, School of Social Work, 2019-2021

Committee on Student Affairs 2019-2020

  • L. Lach, Associate Dean, Student Affairs (Convenor, Ex Officio)
  • K. Norget, Anthropology
  • C. Henry  (Art History) / W. Straw (Communication Studies), Art History and Communication Studies
  • G. Gvili, East Asian Studies
  • L. Lasio, Economics and MSE
  • D. Nystrom, English
  • K. Papin, French Language Centre
  • D. Desrosiers, Dépt. Des littératures de langue française, de traduction et de création
  • W. Adjetey, History and Classical Studies
  • M. Hickman, Institute for Gender, Sexuality, and Feminist Studies
  • TBA, ISID
  • A. Gürbüzel, Institute of Islamic Studies
  • E. Caplan, Jewish Studies
  • S. Posthumus, Languages, Literatures, and Cultures
  • H. Goad, Linguistics
  • S. Leary, Philosophy
  • N. Subramanian, Political Science
  • E. Park, School of Information Studies
  • M. Bauer, School of Religious Studies
  • T. Sussman, School of Social Work
  • R. Das, Sociology

Constitutional Review Advisor 2019-2020

1 member; 2 year term

  • B. Cowan, History and Classical Studies, 2019-2021

Curriculum Committee 2019-2020

10 members; no more than one member from any department; 5 undergraduate students; 1 graduate student; 2 year term

  • M. Fronda, Associate Dean, Academic (Administration and Oversight), Chair - Ex Officio
  • L. Lach, Associate Dean (Student Affairs) - Ex Officio
  • E. Duffy, McLennan Library - Ex Officio
  • M. Brawley, Political Science - 2019-2021 (renewed)
  • M. Deslauriers, Philosophy - 2019-2021 (renewed)
  • J. Everett, Dépt. Des littératures de langue française, de traduction et de création, 2019-2021
  • W. Folkerth, English - 2018-2020
  • C. Henry, Art History and Communication Studies - 2019-2021
  • K. Maurer, School of Social Work - 2018-2020 (renewed)
  • A. Pinkney, School of Religious Studies - 2019-2021 (renewed)
  • D. Totten, History and Classical Studies - 2018-2020

Curriculum Screening Committee 2019-2020

This is a subcommittee of the Curriculum Committee. Membership composition and numbers vary each year. Memberships confirmed in August.

  • M. Fronda, Associate Dean, Academic (Administration and Oversight), Chair
  • L. Lach, Associate Dean (Student Affairs)
  • A. Pinkney, School of Religious Studies
  • D. Totten, History and Classical Studies

Faculty Representatives on Senate 2019-2020

Membership by election

  • J. Engle-Warnick, Economics - 2019-2022
  • J. Bartlett, School of Information Studies - January 2020- August 2020
  • M. Fronda, History and Classical Studies - 2019-2022
  • A. Laywine, Philosophy - 2019-2021
  • L. Lach, School of Social Work - 2019-2022
  • R. Niezen, Anthropology - 2017-2020
  • D. Nystrom, English - 2019-2022
  • C. Scholtz, Political Science - 2018-2021
  • E. Shor, Sociology - 2017-2020
  • T. Sparks, English - 2019-2021

Gender, Sexuality, Feminist, and Social Justice Studies Advisory Committee (GSFSAC) 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • M. Hickman, English/IGSF Director, Chair, 2019-2022
  • A. Folco, Administrative and Student Affairs Coordinator/Student Advisor
  • R. Benedicto, Art History and Communication Studies/IGSF
  • J. Burman, Art History and Communication Studies
  • V. Ceia, Languages, Literatures, and Cultures
  • J. Fishman, Social Studies of Medicine
  • S. Fitzpatrick, History and Classical Studies
  • A. Ketchum, IGSF
  • N. Oswin, Geography
  • C. Rentschler, Art History and Communication Studies
  • A. Sinacore, Education and Counselling Psychology
  • TBA, Graduate Student Representative
  • TBA, Undergraduate Student Representative

History and Philosophy of Science Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • D. Schlimm, Philosophy, Chair, 2018-2021
  • N. Dew, History and Classical Studies
  • S. Menn, Philosophy
  • J. Ragep, Islamic Studies
  • E. Tal, Philosophy

Humanities and Social Sciences Library Advisory Committee 2019-2020

A minimum of three (3) Social Sciences representatives, three (3) Humanities representatives; one (1) Faculty of Education representative; one (1) Faculty of Management representative; one (1) PGSS representative; two (2) AUS representatives (preferably one from Social Sciences and one from Humanities); one (1) Education Undergraduate Society representative; one (1) Management Undergraduate Society representative; and the Head Librarian, Humanities and Social Sciences Library. Two year terms.

  • M. Fronda, Associate Dean, Academic (Administration and Oversight) ,Chair - Ex Officio
  • R. Canuel, Head of Liaison Services, McGill Library - Ex Officio
  • F. Amodio, Economics - 2018-2020
  • T. C. Bruce, History and Classical Studies - 2018-2020 (renewed)
  • J. Elrick, Sociology - 2018-2020
  • I. Henderson, School of Religious Studies - 2019-2021 (renewed)
  • E. Kuhonta, Political Science - 2018-2020
  • T. Strong-Wilson, Faculty of Education - 2019-2021
  • R. Willson, School of Information Studies - 2019-2021
  • TBA, 1 academic member (Desautels Faculty of Management)
  • TBA, Graduate Student Member
  • TBA, 3 Undergraduate Student Members (Arts/Management/Education)

Indigenous Studies Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • C. Scholtz, Political Science, Chair, 2018-2021
  • G. Bell, Art History and Communication Studies
  • K. Cook, Aboriginal Outreach Administrator, Student Services
  • W. Gabriel, School of Social Work

Industrial and Labour Relations Faculty Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • A. Masi, Desautels Faculty of Management, Chair - 2019-2022
  • L. Baccini, Political Science
  • B. Eidlin, Sociology
  • J. Engle-Warnick, Economics
  • C. Westgate, Desautels Faculty of Management

Latin American and Caribbean Studies Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • A. Holmes, Languages, Literatures, and Cultures, Chair, 2019-2021
  • M. Balán, Political Science/ISID
  • E. Kohn, Anthropology
  • C. LeGrand, History and Classical Studies
  • F. Macchi, Languages, Literatures, and Cultures
  • C. Raynor, Languages, Literatures, and Cultures
  • D. Studnicki-Gizbert, History and Classical Studies
  • K. Zien, English

Liberal Arts Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • M. Soranzo, Languages, Literatures, and Cultures/Program Director, Chair, 2019-2022
  • E. Bolongaro, Languages, Literatures, and Cultures
  • S. Posthumus, Languages, Literatures, and Cultures
  • I. Daunais, Dépt. Des littératures de langue française, de traduction et de création

Max Bell School of Public Policy Faculty Oversight Committee 2019-2020

6 members; 2-year term.

  • M. Fronda, Assoc. Dean, Academic (Administration and Oversight), Chair - Ex Officio
  • T. Sparks, Associate Dean (Research and Graduate Studies) - Ex Officio
  • C. Ragan, Economics/Director, Max Bell School of Public Policy - Ex Officio
  • D. Béland, Political Science/Director, MISC - 2019-2021
  • J. Elrick, Sociology - 2019-2021
  • M. Poschke, Economics - 2019-2021

Medieval Studies Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • M. Van Dussen, English, Chair - 2017-2020
  • T.C. Bruce, History and Classical Studies
  • C. Hilsdale, Art History and Communication Studies
  • F. Wallis, Social Studies of Medicine/History and Classical Studies

Nominating Committee 2019-2020

Membership decided by election

  • A. Maioni, Dean, Chair - Ex Officio
  • S. Sharpe, Secretary - Ex Officio
  • D. Allan, Anthropology - 2019-2021
  • R. Lecker, English - 2019-2021
  • M.A. Nicholson, English - 2018-2020
  • W. Roberts, Political Science - 2019-2021
  • 3 TBA

North American Studies Program Committee 2018-2019

Chair: 3 year term, renewable

  • H. Waller, Political Science, Chair, Term of Office:  2013-2016 (renewed)
  • TBA, Director
  • C. Boberg, Linguistics
  • P. Gibian, English

Priorities and Planning Committee 2019-2020

8 members; including the Coordinating Chairs of the Arts Service Centres and at least one School Director and one Institute Director; 2 year term

  • A. Maioni, Political Science, Dean, Chair - Ex Officio
  • J. Engle-Warnick, Associate Dean (Faculty Affairs) - Ex Officio
  • T. Sparks, Associate Dean (Research and Graduate Studies) - Ex Officio
  • L. Lach, Associate Dean (Student Affairs) - Ex Officio
  • M. Fronda, Associate Dean, Academic  (Administration and Oversight) - Ex Officio
  • R. Courtois, Director of Administration - Ex Officio
  • A. Staples, Secretary - Ex Officio
  • D. Béland, Director, MISC - 2019-2021
  • E. Bolongaro, 688 Sherbrooke ASC Coordinating Chair - 2019-2021
  • C. Le Bourdais, Leacock 2 ASC Coordinating Chair - 2019-2020 (one year term)
  • M. Hunter, Art History and Communication Studies - 2019-2021
  • J. Opal, History and Classical Studies - 2019-2021
  • T. Ponech, Arts-Ferrier ASC Coordinating Chair - 2019-2021
  • H. Sharp, Leacock 1 ASC Coordinating Chair - 2019-2021
  • N. Trocme, School of Social Work Director - 2019-2021

Quebec Studies Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • D. Béland, Political Science/MISC, Chair/Director, 2019-2022
  • E. Hurley, English
  • A. Farah, Dépt. Des littératures de langue française, de traduction et de création
  • E. Sarigollu, Desautels Faculty of Management

Review Board 2019-2020

5 members; 3 year term

  • J. Engle-Warnick, Associate Dean (Faculty Affairs), Chair - Ex Officio
  • I. Daunais, Dépt. Des littératures de langue française, de traduction et de création  - 2019-2021
  • R. Castro, Economics - 2018-2021
  • S. Clark, Sociology - 2018-2021
  • D. Wright, History and Classical Studies - 2019-2022
  • P. Yachnin, English - 2019-2022

 

 

Scholarships Committee 2019-2020

7 members; 2 year term

  • L. Lach, Associate Dean (Student Affairs), Chair - Ex Officio
  • S. Sharpe, Secretary - Ex Officio
  • A. Coussy, Dépt. Des littératures de langue française, de traduction et de création - 2018-2020
  • K. Ironside, History and Classical Studies - 2018-2020
  • M. Rabiau, School of Social Work - 2019-2021
  • T. Soehl, Sociology - 2018-2020 (renewed)
  • E. Tal, Philosophy - 2018-2020
  • H. Wendt, School of Religious Studies - 2018-2020

Senate Committee on Computing 2019-2020

3 year term

  • M. Fronda, Associate Dean, Academic (Administration and Oversight)

Social Entrepreneurship Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • I. Vaccaro, Anthropology, Chair/Program Director – Term of Office: 2017-2020
  • F. Amodio, Economics
  • J. Carmichael, Sociology
  • P. Perez-Aleman, Desautels Faculty of Management

University Tenure Committee (Faculty Representation) 2019-2020

Committee 1:

  • T. Kirby, School of Religious Studies -  2018-2020
  • S. Goncalves, Economics - 2018-2020

Committee 2:

  • M. Smith, Sociology - 2018-2020
  • L. Beraha, Languages, Literatures, and Cultures  - 2019-2021
  • TBA (alternate)

World Cinemas Interdisciplinary Minor Concentration Program Committee 2019-2020

Chair: 3 year term, renewable

  • A. Osterweil, English, Chair 2019-2022
  • A. Farah, French Language and Literature
  • G. Minghelli, Languages, Literatures, & Cultures
  • A. Tureli, School of Architecture

Curriculum Committee (restricted page)

Committee on Student Affairs (restricted page)

Back to top