Quick Links

McGill track team finishes third, wins five events at Laval meet

News

Published: 21 Jan 2012

 

(PHOTO BY GARY RUSH)


QUEBEC CITY -- The McGill track and field team finished third of five teams, in both the men's and women's divisions at the Laval Open meet in Quebec City, Saturday.

 

In the women's division, the Martlets won four of 16 events, including Geneviève Blanchard of Sherbrooke, Que., in the 60-metre dash (8.06 seconds), Charlène Puel of Lyon, France, in the 600m (1:35.53), Evelyn Anderson of Calgary in the 1500m (4:48.66) and Nicole Rollins of Simcoe, Ont., in the pole vault (2.90m).

 

Laval finished first overall with 85 points, followed by Sherbrooke (77), McGill (57) and College de Chicoutimi (30).

 

The Redmen came away with only one gold-medal performance, that from Ryley van Ryswyk, an engineering freshman from Surrey, B.C., who won the pole vault with a height of 4.15 metres. In fact, McGill swept all three spots atop the podium in that event as freshmen Dylan Golow of Barrie, Ont. and Nicholas Busque of Lititz, Penn., finished second and third respectively, with identical heights of 3.85m.

 

Laval also swept the men's side with 113 points. Sherbrooke was second with 46, followed by McGill (34) and College de Chicoutimi (20).

 

With four meets behind them, the McGill squad will now turn their focus on hosting the 17th annual McGill Team Challenge, a two-day affair slated for Jan. 27-28, which typically attracts varsity teams from more than 20 different schools and is billed as the largest university track and field competition in Canada.

 

SOURCE:

Earl Zukerman

McGill Athletics & Recreation

514-398-7012 (Tel.)

earl [dot] zukerman [at] mcgill [dot] ca?subject=E-mail%20hyperlink%20for%20Earl%20Zukerman" rel="nofollow"> earl [dot] zukerman [at] mcgill [dot] ca

 

LAVAL ROUGE ET OR INVITATIONAL STANDINGS

 

WOMEN:

1. Laval, 85 pts

2. Sherbrooke, 77

3. McGill, 57

4. College de Chicoutimi, 30

 

MEN:

1. Laval, 113 pts

2. Sherbrooke, 46

3. McGill, 34

4. College de Chicoutimi, 20

 

 

2012 Laval Rouge et Or Open Track Meet (Jan. 21, 2012)
McGILL MEDAL WINNERS:
MARTLETS:
GOLD: 60m Genevieve Blanchard 0:08.06
600m Charlene Puel 1:35.53
1500m Evelyn Anderson 4:48.66
Pole Vault Nicole Rollins 2.90m
SILVER: 300m Catherine Drouin-Audet 0:45.61
1500m Gina Pinsonnault-Bilodeau 4:57.83
BRONZE: 600m Aimee Castro 1:38.97
1500m Jullien Flynn 4:59.03
REDMEN:
GOLD: Pole Vault Riley van Ryswyk 4.15m
SILVER: Pole Vault Dylan Golow 3.85m
BRONZE: 60m Jordon Masys 0:07:30
600m Nathan Goldstein 1:27.66
60m Hurdles Scott Hancock 0:09.12
Pole Vault Nicholas Busque (J) 3.85m
Triple Jump Scott Hancock 13.28m

 

Licensed to Rouge et Or Athletisme HY-TEK's Meet Manager 1/21/2012 05:30 PM Rouge et Or invitation - 1/21/2012 RO inv. Peps, université Laval Results Women 60 Meter Dash Open ================================================================ Name Year Team Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Blanchard, Genevieve 89 McG 8.07q 2 Armand, Julie 90 Vert et Or 8.30q 3 Djousou-lorng, Frederiqu 93 Vert et Or 8.40 4 Zisa, Anna 92 McG 8.84 Heat 2 Preliminaries 1 St-Pierre, Marie-Colombe 94 C. A. Univer 7.93q 2 Césaire, Marilyne 93 Perfmax-Raci 8.27q 3 Bernier, Justine 89 Vert et Or 8.28q 4 Thibeault, Jessie 90 Laval 8.59 5 Morin, Justine 96 Rive-Sud 8.71 6 Cortese, Maria-Clara 94 Kalenjins 9.22 Heat 3 Preliminaries 1 Paré, Évelyne 84 Perfmax-Raci 8.29q 2 Lamarche, Catherine 85 Perfmax-Raci 8.63 3 Desjardins, Sophie 91 Laval 9.06 4 Murphy-Desjardins, Marie 92 Vert et Or 9.24 5 Bordeleau, Céline 73 Fil-Oup 9.56 Heat 4 Preliminaries 1 Julien, Ruth 93 Perfmax-Raci 8.40 2 Labrie, Mélissandre 92 Vert et Or 8.50 3 Tougas, Anabelle 96 Rive-Sud 8.67 4 Thérien-Daniel, Anne-Mar 92 Vert et Or 9.08 Heat 5 Preliminaries 1 Lamontagne, Myriam 90 Laval 8.36 2 Daher, Nathalie 93 Saint-Lauren 8.52 Women 60 Meter Dash Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 Finals 1 St-Pierre, Marie-Colombe 94 C. A. Univer 7.90 2 Blanchard, Genevieve 89 McG 8.06 7 3 Césaire, Marilyne 93 Perfmax-Raci 8.26 4 Bernier, Justine 89 Vert et Or 8.26 5 5 Paré, Évelyne 84 Perfmax-Raci 8.34 6 Armand, Julie 90 Vert et Or 8.34 4 Women 300 Meter Dash Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 Lamontagne, Myriam 90 Laval 44.06 7 2 Lamarche, Catherine 85 Perfmax-Raci 47.56 Section 2 1 Bourget, Valérie 96 C. A. Univer 42.80 2 Julien, Ruth 93 Perfmax-Raci 44.66 3 Drouin-Audet, Catherine 88 McG 45.61 5 4 RogicMcLean, Kamila 93 McG 47.53 2 Section 3 1 Césaire, Marilyne 93 Perfmax-Raci 45.17 2 Bergeron, Karyanne 93 Collège de Chico 46.14 4 3 Tougas, Anabelle 96 Rive-Sud 46.28 4 Rollins, Nicole 93 McG 51.40 Section 4 1 Giannelia, Alexis 93 McG 47.66 1 2 Henri, Audrey-Anne 87 McG 47.90 3 Cauley, Elizabeth 91 McG 48.55 4 Stacey, Holly 91 McG 49.47 Section 6 1 Cardin, Caroline 87 Laval 47.22 3 2 Puchol, Stéphanie 89 C. A. Univer 49.33 3 Tan, Josephine 89 McG 57.37 Section 7 1 Giasson-Rancourt, Jessic 96 Lavironde 46.05 2 Cortese, Maria-Clara 94 Kalenjins 53.11 3 Lebel, Andréanne 93 Fil-Oup 54.78 Women 600 Meter Run Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 Puel, Charlene 90 McG 1:35.53 7 2 Côté, Laurence 91 Laval 1:37.10 5 3 Castro, Aimee 91 McG 1:38.97 4 4 Mottard, Annick 90 Laval 1:40.58 3 5 Henri, Audrey-Anne 87 McG 1:47.54 1 6 Bouchard, Ariane 93 Lanaudiere-O 1:49.92 7 Bergeron, Karyanne 93 Collège de Chico 1:50.27 Section 2 1 Giasson-Rancourt, Jessic 96 Lavironde 1:47.87 2 Chenard-Rousseau, Samant 95 Kalenjins 1:47.92 3 Ouellet, Béatrice 94 Fil-Oup 1:47.98 4 Richard, Gabrielle 95 Kalenjins 1:48.98 5 Duguay-Tardif, Sarah 95 C. A. Univer 1:50.86 6 Martel, Elaura 89 Vert et Or 1:51.58 7 Jalbert-Bossé, Tania 89 Laval 1:52.25 8 Lafontaine-Pilon, Freder 91 Vert et Or 1:55.44 9 Young, Lucy 92 McG 1:56.09 Section 3 1 Racine, Gabrielle 89 Collège de Chico 1:46.82 2 2 Giroux, Stephanie 90 Corsaire-Cha 1:50.10 3 Vaillancourt, Catherine 92 Energie 1:52.68 4 Lahaie, Vanessa 91 Energie 1:52.93 5 Tremblay, Catherine 93 Collège de Chico 1:56.05 6 Puchol, Stéphanie 89 C. A. Univer 1:56.14 7 Gauthier, Audrey 91 inuk 2:00.80 8 Barrette, Julie 77 Fil-Oup 2:01.46 9 Boucher, Frédérique 91 inuk 2:02.81 Women 1500 Meter Run Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 Anderson, Evelyn 93 McG 4:48.66 7 2 Brochu, Sarah-Michelle 92 C. A. Univer 4:51.15 3 Mercier, Jeanne 90 C. A. Univer 4:53.29 4 Pinsonnault-Bilodeau, Gi 88 McG 4:57.83 5 5 Ouellet, Béatrice 94 Fil-Oup 4:58.80 6 Flynn, Jullien 93 McG 4:59.03 4 7 Picard-Arsenault, Josée 88 Laval 4:59.23 3 8 Beland, Jessica 90 Phenix 5:03.48 Section 2 1 Deschênes St-Pierre, Béa 90 Laval 5:02.72 2 2 Ferland-Daigle, Marilou 91 Laval 5:06.80 1 3 Morin, Isabelle 91 Laval 5:08.56 4 Deschênes, Anaïs 90 Laval 5:08.58 5 St-Gelais, Sabrina 91 Saint-Lauren 5:10.77 6 Lachance, Alexandra 91 Laval 5:13.09 7 Saint-Pierre, Gabrielle 95 Lavironde 5:13.41 8 Paré, Stéphanie 94 Lavironde 5:25.32 Section 3 1 Lanctot-Leroy, Pascale 92 Vert et Or 5:22.39 2 Perreault, Chloé 94 Kalenjins 5:23.39 3 St-Pierre, Eloise 95 Lavironde 5:23.57 4 Lahaie, Vanessa 91 Energie 5:24.27 5 Vaillancourt, Catherine 92 Energie 5:27.51 6 Tremblay, Vicky 93 C. A. Univer 5:29.44 7 Boisvert, Myriam 93 C. A. Univer 5:59.26 8 Barrette, Julie 77 Fil-Oup 6:10.20 Women 60 Meter Hurdles Open ================================================================ Name Year Team Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Rheault, Éloise 90 Vert et Or 9.92q 2 Chazal, Emmanuelle 91 Laval 10.21q 3 Morin, Justine 96 Rive-Sud 11.63q 4 Tohill, Danielle 91 McG 12.55 5 Lebel, Andréanne 93 Fil-Oup 12.56 Heat 2 Preliminaries 1 Fortin, Anne-Marie 89 Collège de Chico 10.08q 2 Lavallée-Bourget, Marie- 89 Laval 10.75q 3 Tremblay, Catherine 93 Collège de Chico 11.01q 4 Bordeleau, Céline 73 Fil-Oup 14.03 Women 60 Meter Hurdles Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 Finals 1 Fortin, Anne-Marie 89 Collège de Chico 9.86 7 2 Rheault, Éloise 90 Vert et Or 9.96 5 3 Morin, Justine 96 Rive-Sud 10.44 4 Lavallée-Bourget, Marie- 89 Laval 10.58 4 5 Chazal, Emmanuelle 91 Laval 10.72 3 6 Tremblay, Catherine 93 Collège de Chico 10.97 2 Women 4x200 Meter Relay Open ======================================================================= Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 U Sherbrooke 'A' 1:49.91 7 1) Rheault, Éloise 90 2) Bernier, Justine 89 3) Labrie, Mélissandre 92 4) Armand, Julie 90 2 Laval 'A' 1:52.57 5 1) Thibeault, Jessie 90 2) Mottard, Annick 90 3) Côté, Laurence 91 4) Desharnais-Dion, Stéphanie 90 Section 2 1 Perfmax-Racing 'A' 1:50.27 1) Paré, Évelyne 84 2) Lamarche, Catherine 85 3) Julien, Ruth 93 4) Césaire, Marilyne 93 2 Collège de Chicoutimi 'A' 1:59.52 4 1) Tremblay, Catherine 93 2) Bergeron, Karyanne 93 3) Racine, Gabrielle 89 4) Fortin, Anne-Marie 89 3 Fil-Oup 'A' 2:13.23 1) Lebel, Andréanne 93 2) Bordeleau, Céline 73 3) Barrette, Julie 77 4) Ouellet, Béatrice 94 Women 4x800 Meter Relay Open ======================================================================= Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 U Sherbrooke 'A' 9:44.04 7 1) Jeannotte Maranda, Gabrielle 91 2) Gauthier, Catherine 89 3) Desmarais-gagnon, Alexandre 90 4) Momoh, Nana 85 2 Laval 'A' 11:36.12 5 1) Cardin, Caroline 87 2) Chazal, Emmanuelle 91 3) Lavallée-Bourget, Marie-Hélène 4) Roulin, Raphaëlle 89 Women High Jump Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Flight 1 1 Morin-Lemay, Audrey 88 Vert et Or J1.55m 7 3 Thibeault, Jessie 90 Laval 1.50m 5 5 Pett, Isabel 91 McG J1.45m 3 5 Tremblay, Catherine 93 Collège de Chico 1.45m 4 7 Zisa, Anna 92 McG 1.40m 2 1 Gagné, Geneviève 95 C. A. Univer 1.55m 3 Genesse, Paméla 94 Dynamique DE J1.50m 8 Morin, Justine 96 Rive-Sud 1.30m 9 Lebel, Andréanne 93 Fil-Oup 1.15m Women Pole Vault Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 3 Rollins, Nicole 93 McG 2.90m 7 4 Chazal, Emmanuelle 91 Laval 2.70m 5 5 Roulin, Raphaëlle 89 Laval 2.50m 4 6 Lavallée-Bourget, Marie- 89 Laval 2.30m 3 7 Tan, Josephine 89 McG 1.90m 2 1 Forget, Noémie 92 Montreal Int 3.60m 2 Lefebvre-Bertrand, Émili 83 Montreal Int 3.35m Women Long Jump Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Renaud, Esther 88 Vert et Or 5.43m 7 2 Rheault, Éloise 90 Vert et Or 5.37m 5 3 Bernier, Justine 89 Vert et Or 5.19m 4 4 Desharnais-Dion, Stéphan 90 Laval 4.89m 3 5 Fortin, Anne-Marie 89 Collège de Chico 4.85m 2 6 Abassi, Sophia Vert et Or 4.72m 1 9 Lokrou, Milène 87 Laval 4.61m 10 Murray, Claudia 89 Vert et Or 4.52m 11 Williams, Anabelle 93 McG 4.15m 7 Fish, Marie Danielle 90 Perfmax-Raci 4.67m 8 Daher, Nathalie 93 Saint-Lauren 4.62m Women Triple Jump Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Abassi, Sophia Vert et Or 10.69m 7 2 Desharnais-Dion, Stéphan 90 Laval 10.66m 5 3 Lokrou, Milène 87 Laval 9.56m 4 Women Shot Put Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Dumont-Breton, Myriam 88 Vert et Or 12.50m 7 4 Fortin, Anne-Marie 89 Collège de Chico 10.43m 5 6 Allard-Dumas, Rose 92 Laval 9.49m 4 8 Thérien-Daniel, Anne-Mar 92 Vert et Or 9.31m 3 10 Leclerc-Jacques, Claude 85 Laval 8.23m 2 11 Murphy-Desjardins, Marie 92 Vert et Or 7.16m 1 12 Séguin, Nathalie 87 Laval 7.04m 13 Williams, Anabelle 93 McG 6.97m 14 Roulin, Raphaëlle 89 Laval 6.92m 15 Lavallée-Bourget, Marie- 89 Laval 6.85m 2 Gagné, Geneviève 95 C. A. Univer 10.90m 3 Tétreault, Lucie-Maude 92 Corsaire-Cha 10.88m 5 Genesse, Paméla 94 Dynamique DE 10.06m 7 Morin, Justine 96 Rive-Sud 9.43m 9 Boulay, Sabrina 96 Les Vaillant 8.40m Women Hammer Throw Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Dumont-Breton, Myriam 88 Vert et Or 13.52m 7 3 Allard-Dumas, Rose 92 Laval 10.58m 5 5 Séguin, Nathalie 87 Laval 9.01m 4 2 Trudel-Sabourin, Jade 93 Petite Natio 11.82m 4 Boulay, Sabrina 96 Les Vaillant 10.03m Boys 60 Meter Dash Cadet ================================================================ Name Year Team Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Nyemeck, Ivan 98 C. A. Univer 7.76q 2 Kirouac, Jasmin 98 C. A. DE Que 7.87q 3 Sabbagh, Alain 98 West Island 8.57 4 Faucher, Maxime 99 Jakours 8.79 Heat 2 Preliminaries 1 Gailloux, Alexandre 97 Zenith Trois 7.66q 2 Piché, Melvin 97 Zenith Trois 7.91q 3 Louis, Kevin 97 Lachine 8.05q 4 Gagnon, William 99 Phenix 8.08 5 Dimakis, James 98 Dynamique DE 8.23 6 Blier, Philippe 97 Les Vaillant 8.32 Heat 3 Preliminaries 1 Tshilombo, Peace 97 Lachine 7.77q 2 Rioux, Gabriel 97 West Island 8.08 3 Lapointe, Felix 97 Corsaire-Cha 8.12 4 Desrochers, Samuel 97 Lanaudiere-O 8.20 5 Marsolais, Marc-André 97 Lachine 8.35 6 Harvey, Mathieu 97 Dynamique DE 8.50 Boys 60 Meter Dash Cadet ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 Finals 1 Gailloux, Alexandre 97 Zenith Trois 7.56 2 Tshilombo, Peace 97 Lachine J7.66 2 Nyemeck, Ivan 98 C. A. Univer 7.66 4 Kirouac, Jasmin 98 C. A. DE Que 7.89 5 Louis, Kevin 97 Lachine 7.94 6 Piché, Melvin 97 Zenith Trois 7.95 Boys 300 Meter Dash Cadet ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 Labreche, William 97 Phenix 37.96 2 Gailloux, Alexandre 97 Zenith Trois 40.04 3 Mbangi, Jude 99 C. A. Univer 40.41 4 Rioux, Gabriel 97 West Island 41.75 Section 2 1 Piché, Melvin 97 Zenith Trois 41.57 2 Nyemeck, Ivan 98 C. A. Univer 42.57 3 Louis, Kevin 97 Lachine 42.68 Section 3 1 Kirouac, Jasmin 98 C. A. DE Que 43.10 2 Bédard-Roy, Brandon 97 C. A. Univer 43.68 3 Carrier, Gustave 98 C. A. Univer 44.45 Section 4 1 Gagnon, William 99 Phenix 42.27 2 Blier, Philippe 97 Les Vaillant 42.73 3 Boulay, Alexandre 98 Corsaire-Cha 44.02 4 Julien, Vincent 97 Phenix 46.07 Section 5 1 Namdari, Nariman 97 West Island 43.37 2 Sabbagh, Alain 98 West Island 47.16 3 Faucher, Maxime 99 Jakours 48.94 Section 6 1 Langlois, Charles 98 Corsaire-Cha 49.41 2 Doré-Bolduc, Mathieu 97 Lavironde 53.77 Boys 800 Meter Run Cadet ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 Labreche, William 97 Phenix 2:06.84 2 Vargas, Louis-Carlos 97 Rive-Sud 2:10.28 3 Mbangi, Jude 99 C. A. Univer 2:11.37 4 Payette, William 98 Rive-Sud 2:15.31 5 Godin-Landry, Julien 98 C. A. Univer 2:15.35 6 Lapointe-Pilote, Félix 97 Jakours 2:21.05 7 Namdari, Nariman 97 West Island 2:21.08 8 Julien, Vincent 97 Phenix 2:23.56 9 Carrier, Gustave 98 C. A. Univer 2:23.82 10 Doré-Bolduc, Mathieu 97 Lavironde 2:47.55 Boys 2000 Meter Run Cadet ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Vargas, Louis-Carlos 97 Rive-Sud 6:30.11 2 Lapointe-Pilote, Félix 97 Jakours 6:33.52 3 Letendre-Roux, Samuel 97 Kalenjins 6:38.82 4 Payette, William 98 Rive-Sud 6:41.70 5 Normandin, Pierre-Yves 99 Jakours 6:42.94 7 Johnson, Philippe 97 Jakours 7:35.87 6 Fafard, Thomas 98 Lanaudiere-O 7:11.94 Boys 60 Meter Hurdles Cadet ================================================================ Name Year Team Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Lafontaine, Francis 97 Lachine 9.72q 2 Boulay, Alexandre 98 Corsaire-Cha 9.81q 3 Tshilombo, Peace 97 Lachine 9.93q 4 Namdari, Nariman 97 West Island 10.52q Heat 2 Preliminaries 1 Rioux, Gabriel 97 West Island 9.76q 33po 2 Sabbagh, Alain 98 West Island 11.94q 33po 3 Langlois, Charles 98 Corsaire-Cha 13.21 33po Boys 60 Meter Hurdles Cadet ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 Finals 1 Tshilombo, Peace 97 Lachine 8.87 2 Rioux, Gabriel 97 West Island 9.28 3 Boulay, Alexandre 98 Corsaire-Cha 9.76 4 Lafontaine, Francis 97 Lachine 10.21 5 Namdari, Nariman 97 West Island 10.94 6 Sabbagh, Alain 98 West Island 11.09 Boys High Jump Cadet ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Flight 1 1 Marsolais, Marc-André 97 Lachine 1.58m 2 Tshilombo, Peace 97 Lachine J1.58m 3 Bélisle, Philippe 97 Rive-Sud 1.50m 4 Lafontaine, Francis 97 Lachine 1.45m 5 Lafrenière, Michael 98 Phenix 1.40m 5 Lemire, Xavier 97 Dynamique DE 1.40m Boys Long Jump Cadet ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Lafontaine, Francis 97 Lachine 5.30m 2 Nyemeck, Ivan 98 C. A. Univer 5.24m 3 Gailloux, Alexandre 97 Zenith Trois 5.13m 4 Lapointe, Felix 97 Corsaire-Cha 5.06m 5 Piché, Melvin 97 Zenith Trois 4.93m 6 Dimakis, James 98 Dynamique DE 4.87m 7 Marsolais, Marc-André 97 Lachine 4.77m 8 Harvey, Mathieu 97 Dynamique DE 4.54m 9 Langlois, Charles 98 Corsaire-Cha 4.05m Boys Triple Jump Cadet ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Bélisle, Philippe 97 Rive-Sud 10.75m 2 Lemire, Xavier 97 Dynamique DE 9.53m Boys Shot Put Cadet ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Bélisle, Philippe 97 Rive-Sud 10.26m 2 Harvey, Mathieu 97 Dynamique DE 9.15m 3 Dimakis, James 98 Dynamique DE 8.42m Boys Hammer Throw 20 lbs Cadet ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Bélisle, Philippe 97 Rive-Sud 8.13m Men 60 Meter Dash Open ================================================================ Name Year Team Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Allard, Dominic 90 Laval 7.02q 2 Tremblay-Langlois, Étien 91 Vert et Or 7.77 -- Araneda, Lisandro 79 Perfmax-Raci DQ article #162.7 Heat 3 Preliminaries 1 Boudreau, Mathieu 91 Laval 7.52 2 Soucy, Pierre-Luc 87 Fil-Oup 7.62 3 Lavoie, Félix-Antoine 96 C. A. Univer 8.16 Heat 4 Preliminaries 1 Boutin, Jean-Philippe 85 Laval 7.37q 2 Bisaillon, Vincent 87 Laval 7.40q 3 Bérubé, Félix 96 C. A. Univer 7.71 4 Blais, William 88 Vert et Or 8.05 Heat 5 Preliminaries 1 Bouillon, Pierre-Luc 88 Laval 7.27q 2 Sarfati, David 86 McG 7.44 3 Tchouqui, Steve Yvan 89 Laval 7.52 4 Boucher, Charles 95 C. A. Univer 7.75 Heat 6 Preliminaries 1 Nelson, Jodd 92 Perfmax-Raci 7.18q 2 Lafontaine, Olivier 94 Lachine 7.66 3 Moussavou, Pierre-Louis 93 Laval 7.73 4 Vignon, Loann 89 Vert et Or 7.80 5 Boissonneault, Samuel 93 Jakours 8.06 Heat 7 Preliminaries 1 Masys, Jordon 90 McG 7.30q 2 Michel, James William 96 Lachine 7.51 3 Auger, Simon 95 Lanaudiere-O 7.69 4 Colmor, Sebastien 95 Les Vaillant 8.25 5 Gauthier, Jérémie 96 Jakours 8.44 Men 60 Meter Dash Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 Finals 1 Allard, Dominic 90 Laval 6.92 7 2 Nelson, Jodd 92 Perfmax-Raci 7.10 3 Masys, Jordon 90 McG 7.30 5 4 Bouillon, Pierre-Luc 88 Laval 7.32 4 5 Boutin, Jean-Philippe 85 Laval 7.38 3 6 Bisaillon, Vincent 87 Laval 7.42 2 Men 300 Meter Dash Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 Smith-Drouin, Brandon 91 Perfmax-Raci 36.98 2 Wyman, Benjamin 92 McG 38.05 2 3 Bouillon, Pierre-Luc 88 Laval 38.09 1 4 Atkinson, Stuart 91 McG 41.06 Section 2 1 Allard, Dominic 90 Laval 36.73 7 2 Boudreau, Mathieu 91 Laval 36.78 5 3 Boutin, Jean-Philippe 85 Laval 37.42 4 Section 4 1 Noormohamed, Rahim 91 McG 39.99 2 Weissberg, Elliot 93 McG 40.71 Section 5 1 Renaud, Jeremie 91 Collège de Chico 37.88 3 2 Bussières, Alex 94 C.A.Les 2 M 38.89 3 Lafontaine, Olivier 94 Lachine 39.95 4 Galland, Vincent 88 McG 41.44 Section 6 1 Grimard, Frédéric 95 C.A.Les 2 M 40.56 2 Martel, Cédric 95 Jakours 41.56 3 Therrien-Gobeil, Patrick 94 C.A.Les 2 M 42.42 Section 7 1 Gadoury, Batien 93 Collège de Chico 39.10 2 Pare, Maxime 96 Lavironde 39.37 3 Sauvageau, Francis 95 C.A.Les 2 M 41.52 Section 8 1 Boissonneault, Samuel 93 Jakours 43.39 2 Gauthier, Jérémie 96 Jakours 45.81 Men 1500 Meter Dash Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 Boisvert, Emmanuel 91 Laval 3:58.95 7 2 Bussières, Alex 94 C.A.Les 2 M 4:03.99 3 Larouche, Anthony 90 Laval 4:05.62 5 4 Lapierre, Maxime 88 Laval 4:09.04 4 5 Plante-Dubé, Plante-Dubé 91 Laval 4:10.48 3 6 Larochelle, Philippe 90 Laval 4:12.56 2 7 Lévesque-Tremblay, Charl 89 Laval 4:13.02 1 Section 2 1 Lavigne, Alexandre 93 C. A. Univer 4:15.50 2 Marchand, François 75 C. A. Univer 4:17.66 3 Thibodeau, Thibodeau 90 Laval 4:18.50 4 Boucher, Alexandre 91 Laval 4:19.49 5 Morin, Jean-Pierre 92 C. A. Univer 4:20.19 6 Nsengiyumva, Floribert 83 Vert et Or 4:23.37 7 Hnizdor, Joshua 92 McG 4:27.30 8 Gervais-Robert, Laurent 88 McG 4:30.91 Section 3 1 Audet, Nicolas 94 C. A. Univer 4:21.64 2 Demers-Rousseau, Justin 92 C. A. Univer 4:23.07 3 Nadeau, Alexandre 91 Vert et Or 4:24.22 4 Lajeunesse, William 95 Lavironde 4:37.38 5 Paquet, Olivier 88 Collège de Chico 4:38.99 6 Dumaresq, Pascal 81 inuk 4:39.84 7 Roy, Dany 89 Collège de Chico 4:40.09 8 Lebel, Alexandre 96 Fil-Oup 4:40.38 9 Twizere, Patern 96 Zenith Trois 4:48.21 Men 600 Meter Run Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 Renaud, Jeremie 91 Collège de Chico 1:25.37 7 2 Robitaille-Beaumier, Max 93 Phenix 1:26.22 3 Goldstein, Nathan 93 McG 1:27.66 5 4 Sirois, Pierre 92 Laval 1:27.72 4 5 Ricard, Marc-Antoine 90 Vert et Or 1:29.90 3 Section 2 2 Bolduc, Justin 96 C. A. Univer 1:29.17 3 Létourneau, Maxime 94 C. A. Univer 1:30.62 4 Gadoury, Batien 93 Collège de Chico 1:33.62 1 5 Sauvageau, Francis 95 C.A.Les 2 M 1:33.91 6 Therrien-Gobeil, Patrick 94 C.A.Les 2 M 1:35.42 1 Pare, Maxime 96 Lavironde 1:27.58 -- Fréchette, Steve 92 Independant DQ #163.3 Section 3 1 Paquet, Olivier 88 Collège de Chico 1:30.22 2 3 Roy, Dany 89 Collège de Chico 1:37.43 4 Coniglio, Nicolas 79 Collège de Chico 1:39.62 2 Lebel, Alexandre 96 Fil-Oup 1:33.64 -- Létourneau, Guillaume 96 C. A. Univer DQ 163.3 Men 60 Meter Hurdles Open ================================================================ Name Year Team Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Guenette, Jason 89 Laval 8.60q 2 Golow, Dylan 93 McG 9.28q Heat 2 Preliminaries 1 Allison Abaunza, Alexand 91 Laval 8.71q 2 Grimard, Frédéric 95 C.A.Les 2 M 9.01q 3 Hancock, Scott 92 McG 9.23q 4 Martel, Cédric 95 Jakours 9.94q Men 60 Meter Hurdles Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1 Finals 1 Allison Abaunza, Alexand 91 Laval 8.55 7 2 Guenette, Jason 89 Laval 8.60 5 3 Grimard, Frédéric 95 C.A.Les 2 M 8.78 4 Hancock, Scott 92 McG 9.12 4 5 Golow, Dylan 93 McG 9.32 3 6 Martel, Cédric 95 Jakours 9.49 Men 4x200 Meter Relay Open ======================================================================= Team Finals Points ======================================================================= Section 1 1 Collège de Chicoutimi 'A' 1:42.82 7 1) Renaud, Jeremie 91 2) Paquet, Olivier 88 3) Gadoury, Batien 93 4) Coniglio, Nicolas 79 Men 4x800 Meter Relay Open ======================================================================= Team Finals Points ======================================================================= 1 Laval 'A' 7:41.11 7 1) Philibert-Thiboutot, Charles 90 2) Raymond, Mathieu 87 3) Lapointe, Jean-Samuel 91 4) Laporte, Charles-Olivier 86 2 U Sherbrooke 'A' 7:56.55 5 1) Raiche, Marc-André 90 2) Ménard, Guillaume 91 3) Bilodeau, Mathieu 88 4) Landry-coté, Mathieu 90 Men High Jump Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Flight 1 1 Michel, James William 96 Lachine 1.75m 2 Martel, Cédric 95 Jakours 1.60m Men Pole Vault Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 2 van Ryswyk, Riley 93 McG J4.15m 7 4 Golow, Dylan 93 McG 3.85m 5 4 Busque, Nicholas 91 McG J3.85m 4 6 Noormohamed, Rahim 91 McG 3.70m 3 1 Beaumont-Courteau, Maxim 87 Montreal Int 4.65m 2 Gauthier, René 81 Sherbrooke 4.15m 7 Burton, Samuel 97 Montreal Int 3.30m -- Lussier, Jean 52 Montreal Int NH -- Courteau, Ambroise 58 Montreal Int NH Men Long Jump Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 2 Allison Abaunza, Alexand 91 Laval J6.20m 5 2 Guenette, Jason 89 Laval 6.20m 7 8 Tremblay-Langlois, Étien 91 Vert et Or 5.47m 4 1 Blackburn, Justin 90 Perfmax-Raci 7.03m 4 Hanna, Patrick 96 Athletica 6.01m 5 Boucher, Charles 95 C. A. Univer 5.96m 6 Bérubé, Félix 96 C. A. Univer 5.63m 7 Auger, Simon 95 Lanaudiere-O 5.58m 9 Michel, James William 96 Lachine 5.20m 10 Lavoie, Félix-Antoine 96 C. A. Univer 4.84m Men Triple Jump Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 2 Hancock, Scott 92 McG 13.28m 7 3 Guenette, Jason 89 Laval 12.83m 5 1 Hanna, Patrick 96 Athletica 13.32m Men Shot Put Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 2 Gagné, Alexandre 91 Vert et Or 14.56m 7 3 Jean, Philippe 91 Laval 14.10m 5 6 Bisaillon, Vincent 87 Laval 13.30m 4 9 Blais, William 88 Vert et Or 11.00m 3 10 Chartier, Carl 90 Vert et Or 10.33m 2 11 McIntyre, Cameron 90 McG 9.85m 1 1 Beaulieu, Simon 94 Les Vaillant 15.38m 4 Colmor, Sebastien 95 Les Vaillant 14.08m 5 Larose, Daniel 85 Independant 13.41m 7 Cardinal, Alexis 93 Les Vaillant 13.25m 8 Louis-Seize, Louis-Seize 85 C. A. Univer 11.65m Men Hammer Throw Open ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Gagné, Alexandre 91 Vert et Or 16.72m 7 3 Jean, Philippe 91 Laval 14.85m 5 5 Bisaillon, Vincent 87 Laval 14.23m 4 6 Chartier, Carl 90 Vert et Or 10.20m 3 2 Cardinal, Alexis 93 Les Vaillant 15.78m 4 Beaulieu, Simon 94 Les Vaillant 14.55m
Category:
Source Site: /channels